Wyzwania współczesnego ojcostwa

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 07:00
W 2012 roku z urlopów tacierzyńskich skorzystalo prawie 30 tysięcy mężczyzn - dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Wszystko wskazuje, że ten wzrostowy trend trwa. W Czwórce pytamy czy trudno jest być współczesnym ojcem?
Audio
  • Ojcostwo XXI wieku i wyzwania z nim związane (Czwórka/ 4 do 4)
Wyzwania współczesnego ojcostwa
Foto: Glow Images/East News

Koniec XX i XXI wiek przyniosły nowe wyzwania ojcostwa, nowe zadania dla tatów. Okazuje się, że zapotrzebowanie na ojcowską opiekę nie jest małe.  W świecie, w którym każdy z rodziców pracuje rola ojca staje się coraz bardziej istotna. 
Krzysztof Grzybowski poprosił Piotra Mosaka o wyjaśnienie dwóch bardzo ważnych dziś terminów: ojcostwo i tacierzyństwo, a także o wskazanie różnic między nimi. - Ojcostwo dotyczy ojców, wszystkich i wszelakich, a termin tacierzyństwo wiązał się z ustawowymi zmianami w terminach urlopów dla mężczyzn - wyjaśnia Piotr Mosak, psycholog. - Myślę, że niczym to się nie różni.

Piotr Mosak i Wojciech Eichelberger z Fundacji Masculinum podkreślają ogromną rolę ojców w wychowaniu dzieci. Obaj eksperci zgodnie zwracają uwagę, że ojciec nie może narzucić sobie celu, żeby stać się matką. - Ojciec niech nie udaje matki, a matka ojca i wszystko będzie OK - zaznaczają.
Na przestrzeni wieków w naszej kulturze zostało przyjęte, że matki zajmują się dziećmi, te lepiej sytuowane mogły pozwolić sobie na oddanie dziecka na wychowania. Piotr Mosak zaznacza, że wystarczy poznać troszkę inne kultury, by zdać sobie sprawę, że model europejski nie jest jedynym i jedynie słusznym.
- Dziś dobry ojciec to taki, który ma w miarę zadbane, szczęśliwe, uśmiechnięte i czyste dzieci - mówi ekspert w "4 do 4". - Miarą tego czy dziecko jest dobrze wychowane jest to, jakim człowiekiem będzie ono później - dodaje.

Psycholog korzystnie ocenia zmiany jakie zachodzą we współczesnym modelu rodziny i prawie związanym z rodziną, docenia znaczenie urlopu tacierzyńskiego.
(pj)

Piotr
Piotr Mosak i Krzysztof Grzybowski w Czwórce /fot. W.Kusiński
Zobacz więcej na temat: Czwórka rodzice tata
Czytaj także

Aktywny tata, czyli facet poza domem

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 19:06
W poniedziałkowy poranek studio Czwórki odwiedzi dyrektor biura Międzynarodowego Ośrodka ds. Migracji i zdradzi wyniki raportu "Dobrobyt migrantów, a rozwój". Po godz. 8.00 dowiemy się czym się zajmuje Klub Aktywnych Tatów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SKAT - odpowiedź na zagubienie tatów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 10:49
- W stolicy funkconuje 17 klubów dla mam, najwyższy czas na klub dla tatów - mówi Paweł Maciaszek, współzałożyciel Stołecznego Klubu Aktywnych Tatów, miejsca dla ojców, które powstało z zagubienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy rodzice decydują, jak masz żyć

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 05:00
Czy mimo, że jesteśmy dorośli, powinniśmy realizować oczekiwania naszych rodziców? - Wiele matek żyje w błędnym przekonaniu, że "moje dziecko to ja". Nie potrafią mentalnie oddzielić siebie o swoich dzieci - mówi w Czwórce Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń