Rak nikogo nie oszczędza

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 17:30
8 maja 2014 r. po raz pierwszy w Polsce obchodzony jest Dzień Świadomości Raka Jajnika. Temat jest niezwykle ważny, a często spychany na daleki margines. - Świadomość i wiedza na temat nowotworów miejsc intymnych jest mała, a natrafia w dodatku na barierę w mentalności młodych ludzi - mówi w Czwórce dr nauk medycznych Lubomił Bodnar.
Audio
  • Problem nowotworów chorób intymnych dotyczy nie tylko samej dolegliwości, ale przede wszystkim tabu, jakim są rozmowy na jej temat (Czwórka/4 do 4)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Wciąż funkcjonuje w nas mit wiecznej młodości, która uchroni nas przed problemami ze zdrowiem, tymczasem w każdej grupie wiekowej mogą zdarzyć się choroby nowotworowe. Dla całej populacji wskaźnik wynosi ok. 150 tysięcy nowych zachorowań każdego roku. Jeśli chodzi o grupę młodych osób - do 35. roku życia - również zdarza się wiele osób, które zapadają na nowotwór. Ta choroba nikogo nie oszczędza... - mówi w "4 do 4" dr Bodnar.

Wśród młodych ludzi słabo wygląda kwestia wiedzy i świadomości. Do większości osób nie dociera, że i ich może dotknąć ta tragiczna choroba. Inni może i zdają sobie sprawę z zagrożenia, ale starają się odsuwać myśl o tym. - Świadomość jest potrzebna do zrozumienia chorób nowotworowych i do tego, żeby się zgłosić do lekarza i przebadać. Pokutuje w nas przekonanie, że mamy czas na wszystko, tylko nie na pójście do lekarza. Ważna jest praca, rodzina, hobby, a zdrowie na ostatnim miejscu. Niestety często jest tak, że gdy coś do nas dotrze i zmienimy to podejście, jest już za późno - mówi ze smutkiem gość Czwórki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rak to efekt tego, jak żyjemy

W przypadku kilku chorób nowotworych i ich profilaktyki, dochodzi jeszcze jeden bardzo trudny do przeskoczenia problem. Już samo określenie "strefy intymne" dla wielu osób jest paraliżujące i zawstydzające. Gdy przychodzi zaś do rozmów na temat chorób tych miejsc, przekonanie do badań jest niezwykle trudne. - Niestety kwestie intymne, rozmowy o naszej seksualności w kontekście prozdrowotnym - to jest tabu, w zasadzie dyskusji nie ma. Jest to temat często pomijany nawet w rozmowach między partnerami, a co dopiero, gdy dotyczy udania się do specjalisty. Jest to problematyczne i przeskoczenie tej bariery milczenia stanowi dla nas olbrzymie wyzwanie - kończy Bodnar.
(ac/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka nowotwory zdrowie
Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryby i owoce morza to podstawa zdrowej diety

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 18:25
Na zmianę diety i przyzwyczajeń żywieniowych nigdy nie jest za późno. - Warto postawić na ryby. Tym bardziej, że na ich przygotowanie jest wiele sposobów, z których rzadko korzystamy - zachęca Grzegorz Łapanowski, kucharz i dziennikarz Kulinarny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leczenie przez internet to średni pomysł

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 15:22
Dr Google zamiast prawdziwego specjalisty? To wcale nie żart, a pomysł części z nas na zaradzenie problemom zdrowotnym. Pomysł, który nie należy do najbardziej trafnych.
rozwiń zwiń