Wschodnia Słowacja - kraina gór, jezior i... jaskiń

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 21:00
Wschodnia Słowacja to kraina rzadko odwiedzana przez Polaków. Jeśli nasi rodacy cokolwiek tam zwiedzają, najczęściej są to stare drewniane kościółki. Tymczasem warto odwiedzić m.in. Koszyce.
Audio
  • Zabytki i inne atrakcje wschodniej Słowacji - rozmowa z Adamem Gąsiorem (Czwórka/4 do 4)
Koszyce, główna ulica
Koszyce, główna ulica Foto: wikimedia.commons/fot.Jozef Kotulič

Koszyce to miasto "bardzo historyczne", które w ubiegłym roku ogłoszone zostało Europejską Stolicą Kultury. - Jest tam największa liczba zabytków na Słowacji - przekonuje Adam Gąsior z pisma "Nasze podróże". - Główna ulica Koszyc przypomina "wrzecionowaty rynek" i jest już odnowiona, są tam wspaniałe kamieniczki, aż sześć teatrów, a jej dominantą jest Katedra św. Elżbiety, z dwoma charakterystycznymi, nierównymi wieżami.

Jedną z atrakcji Koszyc jest niewielka, bardzo urokliwa uliczka o nazwie Rzemieślnicza. - Na niej mieści się kilkanaście prawdziwych warsztatów rzemieślniczych, w których można zobaczyć jak pracuje się zarówno u garncarza, jak i u złotnika - przyznaje Gąsior. - Znajduje się tam jednak także mnóstwo niewielkich, modnych wśród młodzieży knajpek.

Słowacy to jednak także naród ludzi kreatywnych i z poczuciem humoru. - Na niedalekich całkiem przedmieściach miasta jeden z artystów postawił swoisty pomnik kultury ludowej. Na 12-piętrowym wieżowcu znajdują się dziś więc trzy stodoły pochodzące z Orawy - mówi Gąsior. - To bardzo modne miejsce wśród młodych ludzi.

Krásnohorská
Krásnohorská Jaskyňa/fot.
wikimedia.commons/fot.Martin
Hlauka (Pescan)

Koszyce to nie tylko miasto godne odwiedzenia, ale także dobre miejsce na "bazę wypadową" w pozostałe części wschodniej Słowacji, np. nad wodę. - Nad jeziorem Zemplínska Šírava Słowacy wybudowali park termalny, to duży kompleks basenów - mówi Gąsior. - Warto też wybrać się na wycieczkę rowerową wokół Winnego Jeziora, zatrzymać się i zobaczyć kilka winnic i winnych piwnic.

Odwiedź z nami najciekawsze zakątki świata <<<

Kolejnym obowiązkowym punktem na szlaku po rejonie wschodniej Słowacji jest Jaskinia Krasnohorska. - Jest wyjątkowa. Przed wejściem trzeba się ubrać w specjalne stroje grotołazów, założyć kaski i latarki, mocowane na czole - opowiada gość "4 do 4". - Tam nie ma bowiem oświetlenia naturalnego, ani betonowych chodników.

Co warto jeszcze zobaczyć, będąc we Wschodniej Słowacji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Adamem Gąsiorem.

(kd/kul)

Czytaj także

Sahara rowerzystom niestraszna. Maroko od innej strony

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 18:00
Jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów afrykańskich kojarzy się głównie ze wspaniałymi warunkami do plażowania i kąpieli w Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym. Maroko to też jednak góry Atlas i Sahara. Właśnie one były celem rowerowej wyprawy, w której brał udział Maciej Toboła - gość Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chengde w Chinach - górska rezydencja cesarzy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 18:00
Przed wiekami latem służyło możnym jako schronienie w czasie upałów. Dziś to turystyczna atrakcja wschodnich Chin. - Niewielu turystów decyduje się tam pojechać, a tymczasem to miasto jest prawdziwą perełką - mówi Michał Lubina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieszczady - azyl, w którym schronisz się przed cywilizacją

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 12:00
Kiedy nadchodzi maj, a po nim okres wakacyjny, miłośnicy gór, zieleni, słońca i wody, ruszają w Bieszczady. - Tam gospodarzem jest przyroda. A ludzie to tylko goście - mówi Tomasz Kubik, podróżnik.
rozwiń zwiń