Planespotting - z miłości do latania

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 17:30
- Podróże planuję pod kątem zwiedzania. Tyle, że nie interesują mnie zabytki, muzea, ani plaże tylko... lotniska. - opowiada bohater reportażu "Miłośnicy latania". - Jedni lubią hip-hop, inni klasykę. Dla mnie najpiękniejszą muzyką jest dźwięk silników samolotu.
Audio
  • Reportaż Beaty Kwiatkowskiej "Miłośnicy latania" (Czwórka/4 do 4)
Planespotting - z miłości do latania
Foto: Glow Images/East News

Spotting to hobby, polegające na obserwowaniu (i często fotografowaniu) obiektów związanych z komunikacją. Wśród spotterów są miłośnicy samochodów, linii autobusowych, pociagów oraz samolotów. Dla Mateusza Czyżewskiego wszystko zaczęło się w dzieciństwie od marzenia, żeby zostać pilotem. - Życie jednak zweryfikowało te plany, dostałem się na prawo i skończyłem studia na tym właśnie kierunku - opowiada. - Dziś pracuję w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy i jestem totalnym pasjonatem lotnictwa. Mam kompletnego świra na tym punkcie.

Posłuchaj; Najlepsze reportaże w Czwórce >>>

Dla pracowników lotniska plane spotterzy nie są intruzami. Wręcz przeciwnie - bywają traktowani jako pierwsza linia jego ochrony. Informują o wszelkich nieprawidłowościach, zniszczeniach i zagrożeniach. Co więcej, posiadanie własnej grupy plane spotterów jest dla lotniska bardzo nobilitujące.

W Polsce plane spotterzy mają własne poratale i fora, na których wymieniają się doświadczeniami oraz zdjęciami. Bo fotografowanie samolotów to także część tego hobby.

Więcej o miłośnikach latania dowiesz się słuchając całego reportażu Beaty Kwiatkowskiej.

(kul/kd)

Czytaj także

Znudził Ci się rower? Przesiądź się na "poziomki"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 17:00
Dla nich zwykły rower to za mało. Wolą przemierzać ulice pedałując nogami do przodu. Kto? Uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Rowerów Poziomych, czyli fani "poziomek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Owady na talerzu: pasta ze świerszczami i risotto z chrząszczy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 19:14
Kornelia jest biologiem i od wielu lat fascynują ją owady. Wybrała się więc na warsztaty kulinarne do Tajlandii, gdzie poznała tajniki przygotowania z nich dań. Uważa, że mają ogromne właściwości odżywcze i stara się zachęcić jak najwięcej osób do posmakowania takich specjałów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyplom ASP nie czyni cię wyjątkowym

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 16:35
Agata Radomińska jest absolwentką wrocławskiej ASP. Czy bohaterka reportażu Czwórki żyje z malarstwa?
rozwiń zwiń