Weganie są zdrowsi?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 16:00
Szerzy się moda na weganizm – jedzenie i sporządzanie posiłków, które nie zawierają produktów pochodzenia zwierzęcego. Jakich przysmaków możemy w wegańskich kuchniach skosztować i co nam podobna dieta daje? O szczegółach – eksperci.
Audio
  • O pożytkach płynących z weganizmu i o kuchni wegańskiej (4 do 4/Czwórka)
Wegańskie potrawy
Wegańskie potrawyFoto: www.vegarani.com

Piotr Barzyński, szef miejskiej jadłodajni VegeMIASTO na przystawkę zaproponowałby nam humus – arabską pastę z cieciorki i tachini – Tachini to mielony sezam – wyjaśnia i kontynuuje przedstawianie wegańskiej oferty swojej kuchni. – Na drugie danie polecam zupę warzywną na ostro, robioną na mleku kokosowym albo ciecierzycę z warzywami, a na deser – ciasto czekoladowe z wiśniami i kremem – mówi. Piotr Barzyński uważa, że weganizm chroni człowieka przed wieloma chorobami, na które jesteśmy narażeni przez spożywanie mięsa – Trawimy je przez 48 godzin, bardzo obciążając nasz układ pokarmowy, co prowadzi właśnie do różnych chorób, na przykład, do raka jelita – wyjaśnia.

Innego zdania jest Małgorzata Kosowska z WWF Polska, która przez 25 lat spożywała mięso. – Jadłam je, a jednak jestem osobą zdrową – mówi. – Nie zgadzam się więc z poglądem, wedle którego mięsa w ogóle nie należy jeść – deklaruje.

By dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrania materiału z audycji "4 do 4".

(mk)

Zobacz więcej na temat: Czwórka żywność
Czytaj także

GMO - przyszłość, przed którą nie ma ucieczki?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 10:30
Dyskusja trwa w Europie już od kilku lat, w Polsce - od niedawna. Z jednej strony chcemy kupować żywność w miarę tanio, z drugiej - mieć gwarancję, że jest ona zdrowa i bezpieczna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pijesz kranówkę? I dobrze, a oto dlaczego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 09:00
Wodę butelkowaną powinniśmy wypić w ciągu 12 godzin od otwarcia, polska kranówka jest zdatna do picia cały czas, ale pod pewnym warunkiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń