Od abstrakcji do Myszki Miki i komiksu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 16:56
W pracach Roya Lichensteina nie brakuje postaci znanych z popkultury. Jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli pop-artu. Niektórzy chętnie by go widzieli w gronie streetartystów.
Audio
  • Sztuka Roya Lichtensteina - materiał Karoliny Mózgowiec (Czwórka/4 do 4)
Od abstrakcji do Myszki Miki i komiksu
Foto: Fot.: Glow Images/East News

Dziś Roy Lichtenstein jest postacią pomnikowa w historii sztuki. Zmienił obraz sztuki współczesnej. Zaczynał szkicując portrety muzyków jazzowych, słuchając koncertów Johna Coltrane'a czy Milesa Davisa. Początkowo tworzył w nurcie popularnego abstrakcjonizmu ekspresyjnego.

- Stopniowo na abstrakcyjnych pracach Roya Lichtensteina zaczynają się pojawiać: banknot dziesięciodolarowy, postać Kaczora Donalda czy Myszki Miki - mówi Bartłomiej Gutowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. To jeszcze nie jest pop-art, ale kultura masowa zaczyna się wbijać w jego obrazy - dodaje.
Rozwój pop-artu datowany jest na lata 60. XX wieku. Wtedy też Lichtenstein jasno opowiada się po jego stronie, jest jednym z tych, którzy inicjują popartowskie malarstwo idąc w kierunku komiksu, ale nie tylko. Słynne obrazy Lichtensteina nie były zwykłym odtworzeniem komiksów, raczej cytatem i zabawą znaczeniem.
- Ktoś kiedyś to ładnie powiedział, że Roy Lichtenstein ma tyle wspólnego z komiksem, co obrazy Warhola z zupą Campbell - mówi Bartłomiej Gutowski.
Niektórzy chętnie sklasyfikują Lichtensteina jako muralistę, to on wykonał serię murali dla nowojorskiej stacji metra Times Square przy 42 Ulicy.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka malarstwo SZTUKA
Czytaj także

Mark Rothko rozumiał, że malarstwo to nie literatura

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 12:30
To może być najważniejsza wystawa 2013 roku w Polsce. Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na intymnie spotkanie z twórczością Marka Rothki, jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperci: jesteśmy pewni, to dzieło Vincenta van Gogha

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 12:55
Obraz "Zachód słońca koło Montmajour", który powstał 4 lipca 1888 roku, został namalowany przez holenderskiego mistrza - poinformowało Muzeum van Gogha w Amsterdamie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wypożyczyć dzieło sztuki do własnego salonu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 16:22
Nie wszystkich stać, by kupić obraz cennionego malarza, a chcieliby mieć je w domu. W Polsce na wprost takim zachciankom wychodzą galerie sztuki i wypożyczają obrazy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Guercino triumfuje w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 09:00
Guercino to jeden z najwybitniejszych malarzy włoskiego baroku. Po niedawnym trzęsieniu ziemi we włoskim Cento jego dzieła znalazły schronienie w Polsce, gdzie będą pokazywane na wystawie "Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich".
rozwiń zwiń