Masz za dużo rzeczy? Zamiast je układać, pozbądź się ich

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 20:30
- W pewnym momencie dałam się uwieść kulturze konsumpcyjnej. Zaczęłam zarabiać więcej i kupować więcej. Jakby to był zakupoholizm. Wizytą w sklepie poprawiałam sobie nastrój. A rzeczy przybywało - mówi bohaterka reportażu pt. "Minimaliści".
Audio
  • Reportaż pt."Minimaliści" Joanny Bogusławskiej (4 do 4/ Czwórka).
Zamiast porządkować, zacznij pozbywać się rzeczy, które są ci niepotrzebne
Zamiast porządkować, zacznij pozbywać się rzeczy, które są ci niepotrzebneFoto: Glow Images/East News

Posiadanie rzeczy jest znakiem naszych czasów i sukcesu. Bohaterowi reportażu wydawało się, że inaczej się nie da - trzeba mieć lepszy samochód, lepszy telewizor. - Nie potrafiłem zatrzymać tej lawiny, która kazała mi w to brnąć. Nie potrzebowałem rzeczy, które miałem, ale kupowałem je w poczuciu desperacji. Dzisiaj nie wiem dlaczego.
Ona na początku zaczęła szukać sposobu na uporządkowanie wszystkich rzeczy, które ma. Gdzieś przeczytała taką radę: Masz za dużo rzeczy? Zamiast je układać, zacznij się ich pozbywać. - W pierwszej chwili wszystko wydawało mi się potrzebne. Etap przejściowy był trudny. Musiałam zrozumieć co mi jest potrzebne, a co znalazło się w moim życiu przypadkiem?
On natomiast podkreśla, że nie stał się minimalistą z dnia na dzień. To był długi proces, który trwa. Pokazuje szafę i mówi - Wcześniej tych rzeczy było dziesięciokrotnie więcej. Ale i tak wciąż jest ich dużo. Ciągle jestem w fazie minimalizowania tego, co mam.
To minimum daje mu poczucie, że do życia i szczęścia potrzeba niewiele. Dzięki temu żyje się lekko. - Ci, którzy myślą, że przedmioty zapewniają szczęście muszą żyć w permanentnym stresie.
Słowo "prostota" wydaje się słowem-kluczem dla idei minimalizmu. Bohaterka reportażu Joanny Bogusławskiej podkreśla, że jej filozofię życia najlepiej oddaje termin "dobrowolny minimalizm".

- Minimalizm sugerowałby, że skupiamy się na minimum. Ja wolę mówić o prostocie. Lubię proste życie i proste rzeczy. W moim życiu wszystkie przedmioty znalazły się na właściwym miejscu. Służą mi, a nie są treścią mojego życia. Nie ograniczam się do minimum, ale nauczyłam się umiaru. Zadbałam o odpowiedni dystans i jakość relacji z bliskimi mi ludźmi. Bo oni są najważniejsi.

Reportaż Joanny Bogusławskiej pt. "Minimaliści" został przygotowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Czytaj także: reportaże w Czwórce <<<

jl

Czytaj także

Neony są jak kolory... działają mocniej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 11:44
- Zorientowałem się, że we Wrocławiu już nie oślepiają mnie neony. Jest ich coraz mniej. Zacząłem więc szukać tych, które jeszcze pozostały, żeby je uratować - mówi Tomasz Kosmalski, kolekcjoner neonów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szarańcza mogłaby być lądową krewetką

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 16:01
W jednej sali grają świerszcze, w drugiej mieszkają szarańcze. W "Fabryce owadów" jest około sto gatunków insektów. Ich hodowlą zajmuje się Jakub Urbański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stocznia jest kobietą

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 20:00
- Gdy zapytałyśmy pracowników Stoczni Gdańskiej o kobiety, pytali: jakie kobiety? Okazało się, że są wypierane z pamięci. Zlewają się z tłem. Nie ma ich na froncie - mówią wolontariuszki Instytutu Kultury Miejskiej, dla których "Stocznia jest kobietą".
rozwiń zwiń