"Zew Cthulhu". Mitologia i strach na deskach teatru

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 16:37
- Amerykański pisarz Howard Phillips Lovecraft uważał, że w słowie "cthulhu" aparat ludzkiej mowy nie jest w stanie wymówić tych zgłosek razem. Tylko wielcy przedwieczni mogą właściwie te nazwę wypowiedzieć - mówi aktorka Dominika Biernat, która z Michałem Piwowarkiem rozmawia o spektaklu "Zew Cthulhu" w reżyserii Michała Borczucha. 
Audio
  • Dominika Biernat o pracy nad spektaklem "Zew Cthulhu" (W to mi graj/Czwórka)
Dominika Biernat w Czwórce
Dominika Biernat w CzwórceFoto: Czwórka

Dominika Biernat Dla mnie niezwykle inspirująca w pracy nad spektaklem "Zew Cthulhu" była improwizacja w audio. Trzeba było stworzyć tajną społeczność, która czegoś szuka i ma się spotkać. Aby stworzyć naszą opowieść, mieliśmy do dyspozycji kilka haseł

Już na początku czerwca "Zew Cthulhu" powraca na deski warszawskiego Nowego Teatru, a obok Dominiki Biernat grają w nim także Bartosz Gelner, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Zygmunt Malanowicz, Monika Niemczyk, Marta Ojrzyńska, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek i Krzysztof Zarzecki. Jego autor H. P. Lovecraft dokonał rzeczy równie trudnej, co założenie nowej religii - zbudował w swoich opowieściach integralny mit o Cthulhu, odwiecznych bogach, których cywilizacja poprzedzała pojawienie się człowieka na Ziemi. Teraz, ku przerażeniu bohaterów i narratorów opowieści dawni bogowie wracają, by siać terror i zgrozę. 

- Reżyser Michał Borczuch od lat był od lat jest zafascynowany twórczością Lovecrafta. Pierwszą próbą zmierzenia się z jego tekstami było słuchowisko w Starym Teatrze w Krakowie - opowiada Dominika Biernat. - Potem przyszła praca w Nowym Teatrze. Dla naszej wyobraźni to było bardzo ciekawe doświadczenie. Bardzo dużo dyskutowaliśmy na temat strachu i o tym, czy można go w teatrze wywołać - zdradza zaproszona aktorka.

Sprawdź też:
trójkąt miłosny 1200.jpg
"Mąż i żona", czyli Fredro i podwójna moralność

W audycji "W to mi graj" Dominika Biernat mówi też o swojej roli w spektaklu Michała Borczucha, o mierzeniu się z własnymi mentalnymi potworami oraz jak wyglądał proces twórczy w pracy nad spektaklem "Zew Cthulhu".

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Dominika Biernat (aktorka)

Data emisji: 20.05.2017

Godzina emisji: 13.07

jsz/bch

Czytaj także

"G.E.N" - eksperyment teatralny "po bandzie"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 15:50
To przedstawienie w warszawskim TR pokazuje alternatywną wspólnotę, której członkowie kontestują rzeczywistość. Co "G.E.N" ma wspólnego z "Idiotami" Larsa von Triera i jak przebiegała praca nad spektaklem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poświata po świt". W świecie Haliny Poświatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 16:03
W tym roku mija 50. rocznica jej śmierci. Halina Poświatowska to jedna z najbardziej znanych polskich poetek, jej twórczości poświęcone będzie wydarzenie "Poświata po świt".
rozwiń zwiń