Cracovia Danza. "Taniec jako wehikuł czasu"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 13:00
- Wraca moda na tańce dworskie, o czym świadczy choćby popularność filmów wg powieści Jane Austen. I u nas można się tego nauczyć - mówi Romana Aniel, dyrektor festiwalu oraz baletu "Cracovia Danza". 
Audio
  • "Cracovia Danza" - o programie 18. Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza" (Stacja Kultura/Czwórka)
Na scenach XVIII-wiecznej Europy w wykonaniu tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza - spektakl pokazywany był na XIII Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza w Krakowie
"Na scenach XVIII-wiecznej Europy" w wykonaniu tancerzy Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" - spektakl pokazywany był na XIII Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza" w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Romana Aniel Festiwalowicze w każdym wieku chętnie uczą się różnych form tańca dworskiego. Ćwiczą figury, podoba im się to, że takie tańce wymagają i etykiety, i elegancji

Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza" odbywa się w Krakowie po raz 18. i potrwa do 6 sierpnia. Tegoroczna edycja poświęcona jest kulturze Dalekiego Wschodu. - Taniec traktujemy jako narzędzie do podróży w czasie, podróży w różne miejsca. Stroje z epoki powodują, że taka podróż jest realna, nie wirtualna. Na "Cracovia Danza" każdy może być księciem, księżniczką lub dworzaninem - przekonuje rozmówczyni Michała Piwowarka.  

Motywem przewodnim festiwalu jest wachlarz. - To niezwykły element etykiety dworskiej. Zależało mi, żeby pokazać, skąd on pochodzi i w jaki sposób jest prezentowany w różnych kulturach - tłumaczy Romana Aniel.

O najbardziej widowiskowych realizacjach w repertuarze baletu "Cracovia Danza" i najciekawszych punktach tegorocznego programu dowiesz się więcej, słuchając całej rozmowy. 


Czytaj także
teatr 1200.jpg
Teatr w Polsce. Skąd czerpać o nim wiedzę?

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Data emisji: 3.08.2017

Godzina emisji: 11.36

kul/jp

Czytaj także

Teatr na wakacje. "Gramy na tle Gdyni"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 14:00
Od 24 do 29 lipca potrwa Letni Festiwal Teatru Gdynia Główna "Pociąg do Miasta". W programie m.in. śpiewający karaluch, nalot baniek mydlanych oraz wędrujący "Ślub".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Carnaval Sztukmistrzów 2017. "Wydarzenie, które zmienia miasto"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 16:34
Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie to barwne święto dedykowane sztuce cyrkowej, teatralnej i sztuce ulicy. 27-30 lipca to czas, w którym miasto opanowują kuglarze i klauni, rozbrzmiewa radosna muzyka.
rozwiń zwiń