"Bareja wieczorową porą" na deskach teatru w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 17:00
- Scenariusz spektaklu "Bareja wieczorową porą" jest inspirowany twórczością Stanisława Barei i stanowi hołd dla tego świetnego reżysera - mówi reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Horzycy w Toruniu Łukasz Czuj. 
Konstancin-Jeziorna 1976. Realizacja filmu pt. Brunet wieczorową porą -plan zdjęciowy w budynku obok willi Moja przy ul. Sienkiewicza 9. Z prawej reżyser Stanisław Bareja, z lewej aktorzy Janina Traczykówna, Krzysztof Kowalewski.
Konstancin-Jeziorna 1976. Realizacja filmu pt. "Brunet wieczorową porą" -plan zdjęciowy w budynku obok willi Moja przy ul. Sienkiewicza 9. Z prawej reżyser Stanisław Bareja, z lewej aktorzy Janina Traczykówna, Krzysztof Kowalewski.Foto: PAP/Witold Rozmysłowicz
  • 18 grudnia 2021 roku w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu odbędzie się premiera spektaklu "Bareja wieczorową porą"
  • To wieloobsadowe widowisko muzyczno-dramatyczne z orkiestrą na żywo inspirowane filmami Stanisława Barei
  • Reżyserem spektaklu jest Łukasz Czuj, który debiutuje w nowej roli - dyrektora artystycznego teatru w Toruniu

W Toruniu, czyli wszędzie

Historia spektaklu "Bareja wieczorową porą" rozgrywa się w Toruniu, w lipcu 1980 roku, u schyłku dekady Edwarda Gierka. Prezes Klubu Morskiego wpada na genialny plan, który pozwoli mu w końcu odbić się od dna. Rozpoczynają się przygotowania do wielkiej budowy, która odmieni losu klubu i zmieni Toruń. Ulice miasta toną w oparach absurdu. Korowód barwnych postaci bierze udział w kolejnych groteskowych wydarzeniach, miotając się pomiędzy górnolotnymi ideami, manią wielkości i wiarą, że "jakoś to będzie" a twardym zderzeniem z rzeczywistością. - Odwołując się do twórczości Barei tworzymy własną opowieść, której motorem napędowym są songi napisane przez Michała Chludzińskiego - opowiada reżyser. - W historii jest dużo odniesień do lokalnej topografii miasta: kultowych lokali czy miejsc, ale to wszystko jest tak uniwersalne, że każdy, kto ma w pamięci tamte czasy, szybko się odnajdzie w tej opowieści.  

Bareja wiecznie żywy!

Na scenie zobaczymy postaci inspirowane ikonicznymi bohaterami z dzieł mistrza polskiej komedii. Twórcy  spektaklu grają z polską przeszłością i pamięcią, jednocześnie cały czas uważnie obserwując naszą współczesność, w której aż chce się krzyknąć: Bareja wiecznie żywy! 

Posłuchaj
15:29 CZWÓRKA WTMG - bareja 17.12.2021.mp3 Reżyser Łukasz Czuj o spektaklu "Bareja wieczorową porą" w Teatrze im. Horzycy w Toruniu (W to mi graj/Czwórka)

- Urodziłem się pod koniec lat 60. więc filmy Barei towarzyszyły mi niemalże od dziecka. Jego komedie opisywały realną rzeczywistość, a potem stały się sentymentalnym powrotem do czasów socrealizmu - wspomina rozmówca Michała Piwowarka. - Dziś absurd Barei ma już charakter uniwersalny, nieprzemijający. I w naszym spektaklu skupiamy się właśnie na tym aspekcie, a nie na życiu i twórczości polskiego reżysera.  

"Bareja wieczorową porą" | teaser #02 / Teatr Horzycy

"Bareja zespołowy"

Scenariusz spektaklu stworzyli Michał Chludziński i Łukasz Czuj, a muzykę skomponował Marcin Partyka. Teksty piosenek napisał Michał Chludziński, za choreografię odpowiada Paulina Andrzejewska-Damięcka. a scenografię zaprojektowała Elżbieta Rokita. - To jest bardzo duża produkcja i pierwsza premiera w nowym sezonie artystycznym pod okiem nowej dyrekcji - mówi Łukasz Czuj. - Na scenie pojawi się 22 aktorów, bo zależało mi, by ten pierwszy mój spektakl jako dyrektora artystycznego Teatru im. Horzycy, odbył się z udziałem całego zespołu aktorskiego. Żeby zaprezentować widzom nasz potencjał.

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Łukasz Czuj (reżyser spektaklu "Bareja wieczorową porą" i dyrektor artystyczny Teatru Horzycy w Toruniu)

Data emisji: 17.12.2021

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

"Władczyni much". Życie jako internetowa gra

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 13:00
W ten weekend na Dużej Scenie Teatru Ludowego odbędzie się premiera "Władczyni much" Magdy Fertacz w reżyserii Konrada Dworakowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Pieśń Kozła. "Apokryf" z czasów pandemii

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 14:50
- Teatru takiego, jak mów, nie tworzy się w samotności. Mam fantastyczny zespół, któremu ufam i który ufa mojej artystycznej intuicji - mówi Grzegorz Bral , reżyser i twórca Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia.
rozwiń zwiń