Nieprzeciętni 2022. Antoniusz Dietzius: nieprzeciętność jest, kiełkuje i ma się dobrze. Do dzieła!

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 21:00
- Wszyscy ci, którzy wiedzą o istnieniu osoby nieprzeciętnej, albo wy wszyscy, którzy uważacie, że jesteście nieprzeciętni - najwyższa pora, żeby wyjść z ukrycia - tak namawia do udziału w plebiscycie "Nieprzeciętni 2022" Antoniusz Dietzius, laureat pierwszej edycji plebiscytu Czwórki.
Antoniusz Dietzius, aktor, reżyser i laureat pierwszej edycji plebiscytu Nieprzeciętni
Antoniusz Dietzius, aktor, reżyser i laureat pierwszej edycji plebiscytu "Nieprzeciętni" Foto: Czwórka

Jeszcze tylko do niedzieli, 17 kwietnia, Czwórka przyjmuje zgłoszenia do plebiscytu "Nieprzeciętni 2022". Akcja adresowana jest do tych, którzy na co dzień podejmują nietypowe działania, mają niebanalne zainteresowania, tworzą wyjątkowe rzeczy. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek między 18. a 35. rokiem życia. Słuchacze mogą zgłaszać kandydatury spośród rodziny, przyjaciół, znajomych czy współpracowników, mogą też zgłosić samych siebie.


Pierwszy "Nieprzeciętny"

Antoniusz Dietzius był pierwszym Nieprzeciętnym. Plebiscyt zwyciężył w 2005 roku, a kiedy zdobywał tytuł, był 18-letnim aktorem i reżyserem. Kilkanaście lat później zasiadał w kapitule Plebiscytu, mając na swoim koncie dużo więcej sukcesów. Do "Nieprzeciętnych" zgłosiła go koleżanka z klasy, on sam dowiedział się o tym, gdy znalazł się w gronie dziesięciu finalistów i otrzymał telefon z Polskiego Radia.

- O nieprzeciętności przypomina mi przede wszystkim statuetka, która od 17 lat stoi w moim pokoju - mówi Antoniusz w Czwórce. - Na co dzień robię swoje, spełniając swoje artystyczne i teatralne zachcianki, które, jak się okazuje, wychodzą ponad zwyczajność.


Musicale w sportowym miasteczku

Pierwsze kroki nasz Nieprzeciętny stawiał w Liceum w Muszynie. Antoniusz wpadł na pomysł, żeby wraz z 40-osobową klasą wystawiać musicale w miasteczku, gdzie dotychczas królowała siatkówka. - Nagle okazało się, że to ma ręce i nogi, że to się udaje i ma jakiś poziom. Przede wszystkim jednak fantastycznie i w genialny sposób łączy ludzi - opowiada w audycji. - Nagle ta "nieprzeciętność" zaczęła wychodzić na prowadzenie, ale to wszystko również za sprawą osób, którymi się otaczałem. Podobno mam charyzmę i potrafię nią zarażać innych. Takie były początki, a potem poszedłem artystyczną drogą, nie patrząc przez pryzmat studiów, jakie wybrałem, ale całego życia i momentu, w którym się obecnie znajduję, czyli wykonując zawód reżysera na co dzień.

Plebiscyt Nieprzeciętni 2022 >>> czekamy na zgłoszenia

Antoniusz pochodzi z muzykalnej rodziny, jego mama jest z wykształcenia wokalistką operową, a tata "śpiewającym lekarzem", który gra na gitarze. - Zawsze sztuka była blisko, ale nikt się nie spodziewał, że moja pasja pójdzie w stronę teatru muzycznego. Wtedy spełniałem swoje marzenia na poziomie siedemnastolatka, a teraz spełniam marzenia na poziomie dorosłej osoby - mówi gość Czwórki. - Teraz mam łatwiejszy dostęp do miejsc, w których mogę się realizować. Udało mi się przez te lata nawiązać mnóstwo kontaktów nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Umożliwiają mi one sprowadzanie coraz to nowszych tytułów i pokazywanie ich szerszej publiczności. Ostatnio zająłem się produkcją teledysków. Cały czas realizuję się artystycznie i nie zatrzymuję się, a to jest chyba najważniejsze.


Niełatwo się przyznać do nieprzeciętności

Jak podkreśla gość Czwórki, niełatwo przyznać się do nieprzeciętności, dlatego w kontekście plebiscytu olbrzymią rolę odgrywają przyjaciele i znajomi. Ludzie, którzy na co dzień obcują z osobami, które w ich mniemaniu są wyjątkowe.

- Myślę, że w perspektywie ostatnich dwóch lat i tygodni przeróżne wydarzenia, których jesteśmy świadkami, generują w inny sposób pojęcie nieprzeciętności - zauważa Antoniusz. - Od momentu, gdy gramy nasz pierwszy wiosenny set, głośno podkreślaliśmy, że w naszym zespole mamy pianistę Staszka Łopuszyńskiego, który od początku wybuchu wojny na Ukrainie jeździ w konwojach humanitarnych. Ostatnio wstawiał zdjęcia z Charkowa i wraca znów do Polski. Ta nieprzeciętność nam się zupełnie przetasowała: inne są priorytety i potrzeby. To jest ciekawe w nieprzeciętności, że nie ma tak naprawdę pojęcia i definicji, która jest stała i niezmienna. I to jest piękne - dodaje. 


Posłuchaj
20:17 Czwórka/W to mi graj - Antoniusz Dietzius (laureat pierwszej edycji "Nieprzeciętni" 15.04.2022.mp3 Gościem audycji jest Antoniusz Dietzius, aktor, reżyser i laureat pierwszej edycji plebiscytu "Nieprzeciętni" (W to mi graj/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Antoniusz Dietzius (laureat pierwszej edycji plebiscytu "Nieprzeciętni", aktor, reżyser)

Data emisji: 15.04.2022

Godzina emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. "Ten konkurs to zobowiązanie i okno na świat"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 09:33
Ruszyła kolejna odsłona Czwórkowego plebiscytu Nieprzeciętni. Do 17 kwietnia czekamy na Wasze zgłoszenia, a w tym czasie sprawdzamy, co słychać u finalistów z poprzednich lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WRONA w kapitule Plebiscytu Nieprzeciętni 2022

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 15:10
WRONA - artystka wszechstronna i laureatka piątej edycji "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" dołączyła do grona jurorów konkursu Czwórki - Nieprzeciętni 2022. 
rozwiń zwiń