"Rzecz o Prezydencie Zełenskim". Premiera w Teatrze Nowym Proxima

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 18:00
- To jest sztuka o Zełenskim, ale nie dosłowna. Chciałem pokazać kontekst, w którym żyje i działa ten człowiek. I nie chciałem walić mu laurki, tylko pokazać tę wojnę i jego w niej miejsce - mówił Ziemowit Szczerek, autor sztuki o prezydencie Ukrainy, którą pokaże Teatr Nowy Proxima w Krakowie.
Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr ZełenskiFoto: Shutterstock/TPYXA_ILLUSTRATION

Reżyserem spektaklu jest Piotr Sieklucki. - W tytule sztuki wykorzystaliśmy słowo, którym obrońcy Wyspy Węży "odprawili" rosyjski okręt. To hasło obiegło cały świat i stało się wyrazem ostrego sprzeciwu wobec ataku Rosji na Ukrainę - wyjaśnia gość Czwórki. - Kiedy ogłosiliśmy, że będziemy robić spektakl o prezydencie Ukrainy, nasze koleżanki i koledzy z innych teatrów zareagowali bardzo pozytywnie. Gorzej zareagowała społeczność ukraińska, która mieszka w Krakowie. Pojawiły się głosy krytyczne, że chcemy "z błazna zrobić bohatera". Po trzech miesiącach obrony Ukrainy już nikt nie ma wątpliwości, że Zełenski jest superbohaterem.    

Dziś prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest nie tylko bohaterem Ukrainy, ale każdego wolnego, demokratycznego kraju. Były aktor, showman, telewizyjny "comedy clown" i celebryta wykazał się niezwykłym hartem ducha i godną podziwu determinacją w obronie swojego kraju. - Tekst jest uniwersalny, bo mamy świadomość, że ta wojna różnie może się potoczyć. Ale to nie jest sztuka o wojnie, ani spektakl biograficzny. Mnie i Ziemowita Szczerka urzekła historia Zełenskiego, bo jest ona bliska teatrowi - wyjaśnia rozmówca Michała Piwowarka. - Prezydent Ukrainy - jako aktor - jest jednym z nas. Grywał w teatrze, bywał w teatrze, jest nam bliski. To tak, jakby na przykład Borys Szyc nagle został głową naszego państwa.    

Posłuchaj
15:26 CZWÓRKA WTMG - 27.05.2022.mp3 Reżyser Piotr Sieklucki o spektaklu "NaXuj. Rzecz o Prezydencie Zełenskim" (W to mi graj/Czwórka)

W spektaklu w roli głównej występuje Michał Felek Felczak. Premiera sztuki odbędzie się w sobotę 28 maja 2022 roku w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie. Spektakl jest pierwszą artystyczną próbą określenia sylwetki i postawy Wołodymyra Zełenskiego. Jego odwaga urzekła i stała się symbolem Wolnej Ukrainy, a on sam symbolem niezłomności.


Zobacz także:

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Piotr Sieklucki (reżyser spektaklu o Wołodymyrze Zełenskim, dyrektor Teatru Nowego Proxima w Krakowie)

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

"Bareja wieczorową porą" na deskach teatru w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 17:00
- Scenariusz spektaklu "Bareja wieczorową porą" jest inspirowany twórczością Stanisława Barei i stanowi hołd dla tego świetnego reżysera - mówi reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Horzycy w Toruniu Łukasz Czuj. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cesarz" w Teatrze Capitol. "Spektakl jest kreacją zbiorową"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 18:30
Teatr Capitol we Wrocławiu szykuje się do pierwszej premiery w 2022 roku. Będzie to "Cesarz". Spektakl powstał w oparciu o głośną książkę Ryszarda Kapuścińskiego, a wyreżyserował go Cezary Studniak.
rozwiń zwiń