#mojaflaga. Zostań w domu i wywieś biało-czerwoną flagę!

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 12:08
Biel to czystość, czerwień to odwaga - to oznaczają kolory Polskiej flagi. Gdy zostajemy w domu, warto nasze narodowe barwy wywiesić choćby w oknie czy na balkonie i wziąć udział w narodowej akcji #mojaflaga. 
Audio
  • Symbolika naszych barw narodowych i akcja #mojaflaga (Sobotologia/Czwórka)
Jacek Piekara: historia jest dla nas ważna, bo uczymy się na błędach historii. Widzimy też jak bardzo pewne schematy powtarzają się w różnych epokach i cywilizacjach
Jacek Piekara: "historia jest dla nas ważna, bo uczymy się na błędach historii. Widzimy też jak bardzo pewne schematy powtarzają się w różnych epokach i cywilizacjach"Foto: Shutterstock/ Soft Light

W Polsce w pierwszych dniach maja biało-czerwone flagi dumnie zdobią nasze ulice, powiewają na budynkach, masztach. Część budynków podświetlona jest na biało-czerwono. Do ubrania możemy przypiąć kotyliony lub kokardę w narodowych barwach. Jedną z największych akcji, która miała miejsce w Dzień Flagi było jej utworzenie z 500 białych i czerwonych parasolek, przygotowanych wcześniej i otworzonych o ustalonym czasie. 

Od kilku lat portal niepodległa.gov.pl zachęca do świętowania Dnia Flagi również w mediach społecznościowych. Wystarczy wywiesić flagę, w oknie czy na balkonie, zrobić jej zdjęcie i wrzucić do sieci dodając tag #mojaflaga. Organizatorzy akcji zachęcają, żeby pokazać, że potrafimy się jednoczyć - nawet w trudnym czasie izolacji. 


Biel i czerwień to nie tylko nasze barwy narodowe

- Gruzińska flaga przedstawia 5 krzyży - jeden jest w centrum i dzieli naszą flagę na 4 segmenty, w każdym z segmentów też mamy krzyż - mówi Nina z Gruzji. - U nas Święto Flagi obchodzi się 14 stycznia. Jest ono dość nowe, bo pierwszy raz było obchodzone w 2012 roku. 
Ludzie wywieszają flagi, są one też rozdawane w centrach miast. Gruzini lubią podkreślać, że mają takie same barwy narodowe jak Polacy. Nasza flaga przedstawia krzyż św. Jerzego, który jest patronem Gruzji - dodaje. 

Czerwony odnajdziemy też na fladze Białorusi. Tu połączony jest z zielenią. - Czerwony na naszej fladze oznacza ilość ofiar w czasie II wojny światowej, zielony kolor to pokój, świat w którym nie ma wojny i wszyscy żyją w zgodzie - symbolikę swoich barw narodowych objaśnia Nikita z Białorusi. - Formalnie Święto Flagi obchodzimy 12 maja, ale zazwyczaj jest to druga niedziela maja. Nie jest święto o dużym znaczeniu. Może wynikać to z tego, że mamy dużo świąt narodowych, a także z tego, że nasza flaga jest dość młoda - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 02.05.2020

Godzina emisji: 9.23

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakie kolory ma flaga Polski?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 15:00
Pierwszą, od razu nasuwającą się na myśl odpowiedzią jest "biel i czerwień". Okazuje się jednak, że barwy na polskiej fladze znacznie bardziej szczegółowo określa specjalna ustawa, a to dlatego, żeby uniknąć nieścisłości w jej reprodukcji.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca zdalna. Ma już prawie pół wieku. A skąd się wzięła?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 14:34
1 maja to Święto Pracy, ale w tym roku przeżywane nietypowo, bo zdalnie. Wielu z nas pracę zdalną zaczęło w połowie marca, ale ten system jest dużo starszy. 
rozwiń zwiń