Praca zdalna. Czy zostanie z nami na zawsze?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 22:07
Czy po pandemii na "home office" stałe wejdzie do polskich firm i trzeba będzie nauczyć się pracować kreatywnie i efektywnie z domu? Jak pokazują badania, choć wielu z nas lubi pracować zdalnie, brakuje nam bezpośrednich kontaktów ze współpracownikami.
Audio
  • Praca zdalna w praktyce - jak polscy pracownicy odnaleźli się w nowej rzeczywistości? (Czat Czwórki)
Czas pandemii jest trudny dla każdego z nas, codziennego życie - zupełnie inne niż to sprzed kilkunastu lat.
"Czas pandemii jest trudny dla każdego z nas, codziennego życie - zupełnie inne niż to sprzed kilkunastu lat".Foto: shutterstock.com/Gladskikh Tatiana

Jeszcze niedawno możliwość pracy zdalnej była jednym z czynników, które decydowały o satysfakcji z pracy, była przywilejem. Teraz stała się dla wielu koniecznością. Jak wynika z badań, już co trzeci Polak pracuje w tym trybie. Jednak co drugiej osobie nie pozwala na wykonywanie pracy zdalnej charakter obowiązków zawodowych.

ZOBACZ TAKŻE Nie taka rajska wyspa. Historie Polaków, którzy nie wrócili do kraju >>>

- Na co dzień z pracy zdalnej wynika bardzo dużo korzyści, a w sytuacji, jaką mamy dziś, tych korzyści - związanych ze zdrowiem - jest jeszcze więcej - przekonywał Kacper Osiecki psycholog społeczny. - W przypadku mojej pracy okazało się, że nie ma jakościowego uszczerbku na pracy, którą wykonujemy - tłumaczył. Jednak jak podkreślał, praca zdalna ma nie tylko plusy. Zamknięci w domach mamy bowiem deficyt społeczny. - To potrzeba, którrej żadne telekonferencje czy rozmowy przez telefon nie zastąpią. Człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje tego kontaktu z innymi. Dlatego też prognozowałbym, że po zakończeniu pandemii wielu pracowników chętnie powróci do biur. Choćby po to, by spotkać kolegów.

ZOBACZ TAKŻE 5G i nie tylko - czy wierzymy w teorie spiskowe? >>>

Jak przekonywała Natalia Bogdan, prezes agencji pracy Jobhouse, polscy pracownicy i pracodawcy "zdali egzamin z pracy zdalnej". - Z badań wynika, że większość z nich chciałoby w przyszłości korzystać z możliwości pracy zdalnej, ale nie codziennie, tylko około dwóch dni w tygodniu. Praca zdalna daje dużą autonomię, elastyczność, pozwala oszczędzić czas i pieniądze - na przykład w przypadku pracodawców, którzy nie są zmuszeni wynajmować powierzchni biurowych - przekonywała ekspertka. - Druga strona medalu to mniej kontaktów bezpośrednich, których z pewnością brakuje. Dlatego nawet przy założeniach pracy zdalnej ludzie prawdopodobnie będą się spotykać, by mieć kontakt z zespołem - tłumaczyła i podkreślała, że po pandemii prawdopodobnie utrzyma się trend związany z przenoszeniem kolejnych branż do świata wirtualnego, m.in. w branży sprzedażowej.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Kacper Osiecki (psycholog społeczny), Natalia Bogdan (prezes agencji pracy Jobhouse, ekspertka rynku pracy)

Data emisji: 30.04.2020

Godz. emisji: 15.05

kd

Czytaj także

Praca za granicą. "To niezastąpione doświadczenie"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 21:20
Nowe kontakty, codzienne korzystanie z obcego języka, podejmowanie wyzwań, współpraca z międzynarodowym środowiskiem - to daje praca za granicą. - To także doświadczenia, których nie da się zdobyć w żaden inny sposób - mówiły Katarzyna Maciejak, która pracowała na Islandii i Karolina Nowak, która powróciła z Japonii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Specjaliści od efektów specjalnych - tak działa kino

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 12:00
Świat, jaki malujemy dźwiękiem bardzo mocno działa na wyobraźnię. Dźwięki mogą wywołać uczucie głodu, sytości, sprawić, że jesteśmy smutni, bądź radośni. W filmach dźwięk jest szczególnie ważny, dlatego musi być odpowiednio dobrany, nagrany i zmontowany.
rozwiń zwiń