Stres wywołany izolacją? Spróbuj medytacji i ćwicz oddychanie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 13:57
Wszystkim, którzy czują, że w ciągu ostatnich dni ich poziom napięcia i nerwowości znacznie się zwiększył naukowcy - i nie tylko - polecają uprawianie jogi albo po prostu medytację. Jakie ćwiczenia wykonywać?
Audio
  • Ćwiczenia oddechowe pomagają w walce z napięciem. Jak ćwiczyć? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: StockSnap/Pixabay

oddychanie kobieta sport las natura radość mgła 1200.jpg
Lidia Zamyłko: zamknij oczy i oddychaj prawidłowo

Harvard Medical School zaleciła jogę i medytacje na pojawiające się u wielu osób lęki związane z COVID-19, który rozprzestrzenia się na całym świecie w bardzo szybkim tempie. Zdaniem tamtejszych ekspertów brak ruchu dodatkowo wspomaga nasz niepokój, przekładając się na kiepską kondycję nie tylko fizyczną ale i psychiczną. Jogę uprawiać możemy dziś m.in. zajęciom prowadzonym online przez trenerów. - Kiedy uprawiamy jakąkolwiek dyscyplinę sportu, oczywiście w sposób odpowiedzialny, nasza kondycja się poprawia właściwie pod każdym względem, co pozwala nam przepracować jakoś stres. A już samo prawidłowe oddychanie czy rozciąganie pozwala nam się odstresować - tłumaczył Stefan Sawicki, trener psychoedukacji i opowiadał, dlatego joga jest jedną ze skutecznych metod przywrócenia sobie równowagi psychicznej.

Tuż po przebudzeniu kładziemy prawą rękę na sercu, lewą rękę na prawej. Słuchamy swojego oddechu, mówimy do siebie, medytujemy. To działa Anna Muchnicka, trenerka jogi

Cennym dla naszego zdrowia ćwiczeniem ma być tak zwane oddychanie kwadratowe, czyli oparte na wdychaniu powietrza przez nos do przepony. - Pranajama to technika oddechowa, związana ze świadomym oddychaniem, dzięki któremu natlenimy skutecznie organizm - mówił ekspert. - To, że oddychamy określonym rytmem pozytywnie wpływa na wyrównanie tętna czy unormowanie ciśnienia - tłumaczył ekspert. - To ćwiczenia dla wszystkich, nawet najbardziej początkujących praktyków jogi. Nie wymagają skomplikowanych figur i zaawansowanych umiejętności, a napinania właściwych mięśni i koncentracji.

ZOBACZ TAKŻE Po co nam zęby mądrości? Czy należy się ich pozbywać? >>>

Jak tłumaczył, dla początkujących adeptów medytacji i jogi z powodzeniem wystarczą sesje 15-20 minutowe. - Nie ma sensu robić krótszych, bo nie zdążymy wejść w odpowiedni "tryb skupienia" - radził Stefan Sawicki. - Docelowo sesja jogi powinna jednak trwać nawet do godziny.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 24.04.2020

Godzina emisji: 12.40

kd/pj


Czytaj także

Idziemy na siłownię! "Trener pomoże osiągnąć nasze cele skuteczniej"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 17:20
- Proces przemiany naszego ciała powinien być dobrze zaplanowany. Trzeba wiedzieć, że będzie to oznaczało zmiany w naszym życiu. Musimy znaleźć czas, by na siłowni pojawić się dwa- trzy razy w tygoniu - mówił trener Michał Bukraba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można być zbyt higienicznym i jak to się kończy?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 20:44
Mówi się, że porządek w domu, to porządek w głowie. Jedni są z nim na bakier, inni lubią, gdy ich mieszkania lśnią czystością. Jednak, jak udowadniają naukowcy przesadne dbanie o czystość może być dla nas szkodliwe. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karolina Erdmann serwuje trening na trudny czas

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 09:17
- Przygotowałam taki wstępny flow, który pozwala nam, przy tym całym zamieszaniu, na chwileczkę się uziemić i zatrzymać - mówi autorka metody yoga beat.
rozwiń zwiń