Wrzesień pod żaglami. "To sposób, żeby przedłużyć sobie lato"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 13:00
- Jesień jest bardzo fajną porą roku na żeglowanie. Nie ma tłoku w marinach, mniej łódek pływa na szlaku - mówi Jacek Turczynowicz ze szkoły żeglarskiej Yachitng.edu.pl. - To też dobry moment na to, żeby rozpocząć przygodę z żeglarstwem i zrobić patent. Kursy organizowane są przez cały rok, ale poza sezonem kosztują mniej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wstockstudio/Shutterstock.com

Zdarzało mi się żeglować na Mazurach w promieniach pięknego, październikowego słońca Jacek Turczynowicz

Mazury kuszą słońcem nawet w październiku

Do niedawna dużą popularnością cieszyły się jesienne rejsy w basenie Morza Śródziemnego, ale jak przekonuje rozmówca Ady Janiszewskiej, sezon żeglarski można sobie wydłużyć także w Polsce. - Wszystko zależy od tego, jak dobrze się przygotujemy - wyjaśnia. - Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy żeglujemy tylko w ciągu dnia, czy noce też spędzamy na wodzie. Jachty są dziś bardzo dobrze wyposażone, a ich funkcjonalność można porównać do apartamentów. Mają aneksy kuchenne, niektóre także ogrzewanie - dodaje.

Posłuchaj
04:13 [CZWORKA]Sobotologia 29 sierpień 2020 zeglowanie.mp3 Dokąd we wrześniu wybrać się na żagle? (Sobotologia/Czwórka) 

Posłuchaj
marynarz 1200.jpg
Czy wilk morski może mieć mdłości?

Szafa żeglarza

Sama łódź jednak nie wystarczy, potrzebna jest odpowiednia odzież. Na wodzie jest chłodniej niż na brzegu, więc trzeba ubierać się cieplej. Najlepiej w wodoodporną i wiatroszczelną kurtkę, która nie będzie krępować ruchów i w spodnie na szelkach podszyte ciepłym polarem. Obowiązkowym elementem wyposażenia na deszczowe dni są kalosze - najlepiej z ocieplaną wkładką. I koniecznie czapka.

Zobacz także:

Prognoza pogody

Jeżeli zdecydujemy się jesienne weekendy spędzać na żaglach, warto też na bieżąco monitorować sytuację pogodową. - Przed rejsem zostawmy w marinie informację, dokąd płyniemy i kiedy planujemy wrócić. Pamiętajmy o tym, żeby mieć naładowany telefon i zapisane w nim najważniejsze numery. Weźmy też pod uwagę, że warunki na wodzie zmieniają się dużo szybciej niż na lądzie - podsumowuje Jacek Turczynowicz.

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Ada Janiszewska

Data emisji: 29.08.2020

Godzina emisji: 10:15

kul