To, co mają nowozelandzkie plaże, mamy i my

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 13:24
W Nowej Zelandii istnieje naturalne spa: podgrzewana plaża! Tuż pod piaskiem biją gorące źródła i w czasie odpływu ludzie kopią sobie tam baseny do gorących kąpieli w wysoko zmineralizowanym, ciepłym błocie.
Zachodnie wybrzeże wyspy północnej w Nowej Zelandii
Zachodnie wybrzeże wyspy północnej w Nowej ZelandiiFoto: Shutterstock.com/DmitrySerbin

drzemka hamak 1200.jpg
Jawa czy sen? To omamy hipnagogiczne - mogą dopaść każdego

Okazuje się, że 80 procent powierzchni naszego kraju też pokryta jest przez takie źródła geotermalne. Ich woda ma temperaturę od 30 do 130, a nawet 200 stopni. Jedynym co stoi na przeszkodzie jest ich odległość. By dostać się do większości z tych źródeł powinniśmy kopać kilometr, a nawet 10 km w głąb ziemi. Są jednak miejsca, w których z dobroczynnych właściwości gorących źródeł możemy skorzystać. 


Posłuchaj
04:12 czwórka stacja nauka 26.08.2020 źródła.mp3 O właściwościach gorących źródeł opowiada Agata Mintzer, Terma Bania (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Gorące źródła są źródłami spod ziemi, są to wody geotermalne wydobywane z miejsca, gdzie takie wody się znajdują - mówi Agata Mintzer, kierownik działu marketingu Terma Bania. - Tradycja korzystania z gorących źródeł sięga czasów antycznych. Są liczne właściwości zdrowotne takich wód termalnych, one jakby współgrają z filozofią sanus per aquam (zdrowy dzięki wodzie) - dodaje i przypomina, że już w starożytnym Rzymie były już łaźnie, choć jeszcze nie te oparte na źródłach termalnych. 

Czytaj także:


Rozmówczyni Agaty Nowotnik zwraca uwagę na wysoki stopień mineralizacji, delikatnie kwaśny odczyn wody dzięki czemu łatwiejsze jest wchłanianie dobroczynnych substancji, które się w niej znajdują. - Woda z takich źródeł działa zewnętrznie i wewnętrznie, pozytywnie wpływa na pracę mięśnia sercowego czy redukuj stany alergiczne, łagodzi stany reumatyczne - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Agaty Nowotnik

Data emisji: 26.08.2020

Godzina emisji: 12:46

pj

Czytaj także

Mrożona kawa - wybierz ulubioną i zacznij z nią dzień

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 11:07
Upały różnie działają na ludzi, jednych pchają do przeróżnych aktywności, inni najchętniej przeleżeliby cały dzień w hamaku. Dla wszystkich doskonałym początkiem dnia będzie mrożona kawa, a można ją przygotować na wiele sposobów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

To nosem szukamy partnerów

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 15:14
Drugą osoba może nam się spodobać na podstawie zapachu, od niego może zależeć czy kogoś polubimy, czy będziemy chcieli kontynuować znajomość. 
rozwiń zwiń