Choroba, która dobrze świadczy o organizmie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 16:20
Choć w nazwie ma "chorobę", wcale nie świadczy o dysfunkcji naszego organizmu, a raczej o jego prawidłowym działaniu. Bo choroba morska pojawia się wtedy, gdy dochodzi do niezgodności między wzrokowym postrzeganiem ruchu a sygnałami, jakie odbiera błędnik odpowiedzialny za utrzymywanie równowagi.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/studiostoks

Zobacz także
shutterstock miłość złamane serce Taimit 1200.jpg
Złamane serce. Choroba z bajek, która istnieje naprawdę

Choroba morska, tak jak i lokomocyjna, należy do grupy chorób związanych z poruszaniem się i z nagłymi zmianami przyspieszenia. - Jest naturalnym efektem pobudzenia błędnika, który jest stymulowany przez fale i wodę, i któremu nie towarzyszą odpowiednie bodźce wzrokowe - wyjaśnia neurolog Piotr Ślifirczyk.

Te nieprzyjemne dolegliwości częściej występują u dzieci, jednak mogą także zaatakować osoby dorosłe, niezależnie od wieku i płci. O tym, jak potrafią być dokuczliwe, najlepiej wiedzą ci, którzy są wrażliwi na ruch falowy. - Niektóre osoby mogą mieć wrodzoną predyspozycję do choroby morskiej albo mogą ją nabyć z powodu zaburzeń psychosomatycznych. W takich przypadkach objawy towarzyszące chorobie morskiej zazwyczaj są bardziej burzliwe - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar.

Posłuchaj
04:42 [CZWORKA]Stacja Nauka 19 sierpień 2020 choroba morska.mp3 Czy wilk morski może mieć mdłości? (Czat Czwórki/Czwórka)

Choroba morska objawia się m.in. brakiem apetytu, bólami i zawrotami głowy, nudnościami i wymiotami. W czasie ataku należy nie panikować, usiąść przodem do kierunku poruszania się, obserwować horyzont i pić wodę, zwłaszcza jeśli objawy są bardzo nasilone i doszło do wymiotów.

Posłuchaj także:

Chorobę morską mogą mieć także marynarze, ale nie jest ona przeszkodą w podjęciu pracy na statku, ponieważ u wielu osób objawy bardzo szybko mijają. - U osób zdrowych choroba morska potrafi się samoograniczyć, a układ przedsionkowy przystosować do takiego funkcjonowania. Po kilku dniach objawy ustają, a mózg nie rejestruje już tych bodźców jako niepokojących - uspokaja dr Piotr Ślifirczyk.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 19.08.2020

Godzina emisji: 12.45

kul

Czytaj także

Miał ją David Bowie. Heterochromia - jak często się to zdarza?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 09:30
Jedno oko piwne, drugie zielone - to heterochromia. Nic groźnego, jeśli jest zmianą genetyczną, gdy ma podłoże chorobowe warto się nią zająć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co żujesz w swojej gumie do żucia?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 08:39
Kiedyś żucie gumy było oznaką luzu, dziś warto wiedzieć, że zbyt często żuta guma może prowadzić do dysfunkcji zdrowotnych. Lepiej zastąpić ją np. korzeniem imbiru. 
rozwiń zwiń