Latarnie morskie wciąż świecą - a czy są potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 13:00
- Na naszym wybrzeżu świeci 15 latarni morskich, 15 jest czynnych. Pomagają tym, którzy są na morzu, marynarzom, którzy wracają do domu lub wypływają z niego - mówi Apoloniusz Łysejko, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego. - Są dwie nieczynne latarnie: w Nowym Porcie i latarnia Rozewie 2 - dodaje. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Alexander Izmaylov
kosmetyki sh f 1200.jpg
SPRAWDŹ TAKŻE Kosmetyki naturalne, czyli jakie?

Pierwsze światło latarni morskiej zwane było "garnkiem wulkanu". Pojawiło się na naszych terenach mniej-więcej w X wieku. Z biegiem lat światła, które wskazywały drogę powracającym żeglarzom opanowały wybrzeża, ale celem stało się udoskonalenie sposobów na wydobywanie tego światła. 


Posłuchaj
04:14 czwórka stacja nauka 3.08.2020 latarnie.mp3 O latarniach morskich opowiada Apoloniusz Łysejko, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego (Stacja Nauka/Czwórka)

 - Od początku latarnie morskie pracują tak samo - mówi rozmówca Weroniki Puszkar. - Światłem wskazują i ostrzegają statki będące na morzu. Do ich obsługi zawsze jest potrzebny człowiek, latarnik. Nawet dziś, gdy latarnie uruchamiane są fotokomórką. Latarnik dba o latarnię. Każda latarnia zaczyna świecić po zachodzie Słońca, gaśnie przed jego wschodem - dodaje. 

Z początkiem lat 50. ubiegłego wieku zaprzestano budowy latarni morskich. Wcześniej stawiano je w określonych odległościach, co do dziś ma konkretne znaczenie dla marynarzy znajdujących się na morzu.  - Przyjęta jest zasada, że latarnie rozstawiane są horyzontalnie, dodatkowo w promieniu 500 mil światła nie powtarzają się i wygląd latarni nie jest taki sam, by się nie pomylić - wyjaśnia Apoloniusz Łysejko. - Budowano tak, by przez 2-3 dni żeglugi marynarze nie spotkali takiego samego światła. Współcześni marynarze z pewnością poradzili by sobie bez latarń, ale te dają im poczucie bezpieczeństwa - podkreśla. 


Posłuchaj także:

Do dziś na świecie jest 18 tysięcy latarń. Gdy na statku zabraknie prądu dają marynarzom poczucie bezpieczeństwa, wskazują kierunek. 16 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich, z tej okazji niektóre latarnie otworzą się dla turystów.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 03.08.2020

Godzina emisji: 12.43

pj

Czytaj także

Magiczne właściwości bursztynu. Sprawdź, jak je wykorzystać w domu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 14:13
Bursztyn ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wyrabia się z niego m.in. maść bursztynową, która ma działanie rozgrzewające, ale także regenerujące szampony, odżywki do włosów, czy balsamy do ciała. Czy możemy sami zrobić coś z bursztynu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka Kątach Rybackich na Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Morskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 12:00
Nasi dziennikarze pojawili się w Kątach Rybackich, gdzie przez cały weekend rozgrywane są Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim. Czwórka objęła to wydarzenie swoim patronatem.
rozwiń zwiń