Michał Żulewski - rekonstruktor smaków

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 15:20
- Żyję kuchnią, gotowanie jest dla mnie wszystkim - opowiada szef kuchni Michał Żulewski, który w Toruniu nie tylko przygotowuje dania, ale też rekonstruuje smaki.
Audio
  • Szef kuchni Michał Żulewski o rekonstruowaniu smaków i tajemnych staropolskich przepisach (Pasjonauci/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/dom. publiczna/REDPIXEL.PL

Michał Żulewski Staram się pokazać ludziom, jak dawniej jadano. Szukam historycznych potraw, odtwarzam je i serwuję w nowoczesnym stylu

Michał Żulewski opiera się na tradycjach kulinarnych regionu kujawsko-pomorskiego, ale raz w miesiącu sięga do kulinarnej biblii i dla gości przygotowuje coś specjalnego. - Korzystamy z książki kucharskiej Hanny Szymanderskiej. Teraz do karty włączyliśmy przysmaki z Podlasia. Mamy babkę ziemniaczaną, pierogi, sandacza na ziemniakach i fiuta z buraka cukrowego - wymienia rozmówca Beaty Kwiatkowskiej. 

Szef kuchni współpracuje z historykiem, prof. Jarosławem Dumanowskim, z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Ostatnio odtworzyliśmy recepturę na kiszone ziemniaki. Podałem je z piernikiem krzyżackim - wyjaśnia kucharz i opowiada o "ruchankach", które są doskonałą alternatywą dla naleśników oraz tłumaczy, jak zrobić zupę śliwkową.    


Czytaj także
witkacy 1200.jpg
Witkacy od kuchni. "Wątróbka, racuchy i szkice barowe"

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Kaja Zemła

Materiał przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data audycji: 28.10.2017

Godzina audycji: 11.09

kul/mk

Czytaj także

Twin Peaks. Miasteczko grozy, w którym można dobrze zjeść

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 14:56
Na ekranach telewizorów znów pojawi się kultowa tablica z napisem "Miasteczko Twin Peaks", a z głośnika popłynie motyw muzyczny Badalamentiego. - W tym serialu jedzenie jest wszędzie i znaczy więcej niż nam się wydaje. Pojawia się ono w kluczowych momentach - mówił dziennikarz Marcin Radomski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magia na talerzu, czyli przysmaki z Hogwartu

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 14:30
Od premiery pierwszej części przygód Harry'ego Pottera minęło 20 lat. Z tej okazji postanowiliśmy zajrzeć do kuchni Hogwartu. - Wątków kulinarnych w tej historii jest mnóstwo, przyjaźń Harry’ego z Ronem rozpoczyna się nad górą słodyczy w pociągu Hogwart Express - mówiła Maja Margasińska.
rozwiń zwiń