Sztuka z tkanin. Nocna pasja

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 14:08
Anita Kolanowska swoje obrazy tworzy z tkanin. Swoją pasję odkryła tworząc dyplom w radomskiej szkole plastycznej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: July Prokopiv/Shutterstock.com

shutterstock broszki broszka biżuteria.jpg
Galerie dookoła świata: selfie Muncha i klejnoty w Amsterdamie

Anita Kolanowska jest absolwentką radomskiej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych. Dziś swe dzieła tworzy po nocach, a swoją pasję odkryła dzięki swej pracy dyplomowej, którą stanowiły wiszące tkaniny nawiązujące do klasycznych dzieł polskiej literatury. W jej pracowni odwiedził ją Czwórkowy reporter, Szymon Jaworski. 


Posłuchaj
04:42 czwórka pasjonauci 17.10.2020.mp3 Anita Kolanowska opowiada o swojej pasji (Pasjonauci/Czwórka)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Praca nad pracą dyplomowa 😎 #work

Post udostępniony przez Anita Kolanowska (@sobieraja_)

 

Artystka wieczory zaczyna od kawy, następnie szykuje sztalugę, płótna, farby, nici. Nie rozstaje się też z nożyczkami, korzysta z mulin i włóczek. Bardzo często sięga też po stare ubrania, recykling jest jej bardzo bliski. 

- Moją największą tkaninę stworzyłam w mojej poprzedniej kawalerce. Miała 3,5 metra wysokości - wspomina. - Zajmowała całą ścianę od sufitu do podłogi. To była tkanina przeznaczona dla moich znajomych, gdzie każdy mógł sobie podejść. Obok niej stała drabina, można było na nią wchodzić, doczepiać różne elementy - dodaje. 

Gotowe dzieło w pracowni Anity Kolanowskiej schnie około 24 godziny. - Gdy mam pewność, że wszystko jest ok, to używam sprayu dla utrwalenia efektu, albo zwykłego lakieru do włosów - zdradza. 

Pracami Kolanowskiej nie są jednak na sprzedaż, jak sama podkreśla tworzy je po to, aby otaczać się sztuką, dawać je w prezencie na specjalne okazje najbliższym osobom.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Materiał: Szymon Jaworski

Data emisji: 17.10.2020

Godzina emisji: 11.46

pj

Czytaj także

Nóż jako artefakt. "Sztuka od kuchni" w warszawskiej Desie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 14:50
Nie od dziś wiadomo, że w doświadczeniu kulinarnym ważne jest nie tylko co jemy, ale i jak, z czego oraz w jakim otoczeniu. W Desie Unicum w Warszawie możemy zobaczyć zastawę zaprojektowaną dla prezydenta Ignacego Mościckiego oraz "Śniadanie na trawie" Edwarda Dwurnika
rozwiń zwiń
Czytaj także

Foto Vintage Festival. Czy można zrobić selfie analogiem?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 17:00
Dawne techniki fotograficzne przeżywają dziś renesans, a coraz młodsi twórcy coraz chętniej sięgają po tradycyjną kliszę, by rejestrować na niej świat, ludzi oraz... samych siebie. 
rozwiń zwiń