Foto Vintage Festival. Czy można zrobić selfie analogiem?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 17:00
Dawne techniki fotograficzne przeżywają dziś renesans, a coraz młodsi twórcy coraz chętniej sięgają po tradycyjną kliszę, by rejestrować na niej świat, ludzi oraz... samych siebie. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: jarmoluk/Pixabay

Posłuchaj
16:19 [CZWORKA]Pasjonauci 26 wrzesień 2020 fotografia.mp3 Foto Vintage Festival - co dzieje się w Bydgoszczy? (Pasjonauci/Czwórka)

Pomimo wielkiej rewolucji i ewolucji w zakresie fotografii cyfrowej, możemy zauważyć powrót, czy wręcz odrodzenie tradycyjnej fotografii tak zwanej analogowej - przekonują pomysłodawcy Vintage Photo Festival, cyklicznego przedsięwzięcia, które jest organizowane od 2015 roku.

Czytaj także
shutterstock broszki broszka biżuteria.jpg
Galerie dookoła świata: selfie Muncha i klejnoty w Amsterdamie

Z archiwów bydgoskich lajkarzy

Vintage Photo Festival odbywa się w Bydgoszczy, mieście o bogatych tradycjach fotograficznych, w którym jeszcze do lat 90. XX wieku działała druga co do wielkości w kraju fabryka produkująca materiały fotograficzne FOTON. - Na bazie tego dziedzictwa kulturowego stworzyliśmy prekursorski festiwal poświęcony fotografii tradycyjnej, którego mocną stroną jest nowoczesna platforma edukacyjno-animacyjna. Celem festiwalu jest propagowanie fotografii tradycyjnej i prezentacja aktualnych trendów w tej dziedzinie - wyjaśniają rozmówcy Beaty Kwiatkowskiej. - W tym roku w ramach festiwalu otworzyliśmy plenerową wystawę poświęconą pracy bydgoskich lajkarzy, którzy pojawili się na ulicach miasta na początku XX wieku i byli pierwszymi ulicznymi fotografami - dodaje Kasia Gębarowska współorganizatorka imprezy.   

Bolesław Langer | wspomnienia | Vintage Photo Festival

Posłuchaj
ciemnia shutterstock_1200.jpg
Domowa ciemnia. Jak wywołać zdjęcia w herbacie miętowej

Wszyscy jesteśmy wojownikami

To, że aparaty na klisze wracają do łask, potwierdzają nie tylko producenci filmów fotograficznych. Także coraz młodsi twórcy swoim medium wyrazu czynią tak zwaną fotografię analogową. W Bydgoszczy młode pokolenie reprezentuje Katarzyna Głowacka. - Projekt "The Warriors" jest odpowiedzią na czasy, w których żyjemy i w których każdy musi lub chce się stać wojownikiem walczącym o swoje prawa - opowiada artystka. - Sięgnęłam do starożytności, kiedy to w ramach pewnych rytuałów, bądź tez podążając za pragmatycznymi pobudkami, zarówno mężczyźni, jak i kobiety zaczęli malować swoje twarze. Dziś malowanie twarzy to codzienność. Każdy staje się wojownikiem, o czym często sami nie wiemy.

Vintage Photo Festival zakończy się 3 października 2020 roku.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 26.09.2020

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Nóż jako artefakt. "Sztuka od kuchni" w warszawskiej Desie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 14:50
Nie od dziś wiadomo, że w doświadczeniu kulinarnym ważne jest nie tylko co jemy, ale i jak, z czego oraz w jakim otoczeniu. W Desie Unicum w Warszawie możemy zobaczyć zastawę zaprojektowaną dla prezydenta Ignacego Mościckiego oraz "Śniadanie na trawie" Edwarda Dwurnika
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Mileszyk: poprzez kulturę pokazuję jak fascynujący są ludzie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 19:32
W Jedlińsku pod Radomiem przetrwał wyjątkowy zwyczaj - każdego roku w ostatki inscenizowana jest legenda o ścięciu śmierci. Od rana na ulice miejscowości wychodzą przebierańcy, zwani kusakami. 
rozwiń zwiń