Iza Rutkowska: moja sztuka nie potrzebuje galerii

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 13:00
Jej pluszowy, sześciometrowy miś przemieszczał się po Warszawie, później dmuchany jeż integrował mieszkańców wrocławskiego podwórka. - Tworzę w przestrzeni miejskiej, a każda realizacja i kontakt z lokalnymi społecznościami uczy mnie wolności, naturalności, stymuluje wyobraźnię - opowiada projektantka i aktywistka Iza Rutkowska.
Kolorowy jeż we Wrocławiu. Jeża zaprojektowała aktywistka miejska; performerka, założycielka Fundacji Form i Kształtów Iza Rutkowska (na zdj.).
Kolorowy jeż we Wrocławiu. Jeża zaprojektowała aktywistka miejska; performerka, założycielka Fundacji Form i Kształtów Iza Rutkowska (na zdj.). Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Posłuchaj
18:37 CZWÓRKA Pasjonauci - Iza Rutkowska 10.04.2021.mp3 Iza Rutkowska o nowych projektach artystycznych w przestrzeni miejskiej w trakcie pandemii (Pasjonauci/Czwórka)

Przytulanki do nawiązywania dialogu

Iza Rutkowska zmienia przestrzeń miejską, umieszczając w niej duże zabawki. A to gigantyczny miś na Placu Defilad, a to ogromny jamnik na warszawskiej Pradze, czy jeże z wielkimi kolcami. Artystka razem z Fundacją Form i Kształtów deformuje rzeczywistość i udowadnia, że każdy jest dużym dzieciakiem. - Tworzę przytulanki, by generować przestrzeń do integracji. Kiedy spełni ona swoje zadanie rozpoczynam rozmowy z ludźmi, które stają się puntem wyjścia do dalszych przekształceń - wyjaśnia gość Czwórki.

Posłuchaj także:

Sprawdź też
kucharz kucharka smak węch shutterstock xavier gallego morell 1200.jpg
Jak żyje się w świecie bez smaków i zapachów?

Jak urządzić przestrzeń miejską bez wychodzeinia z domu?

Poprzez swoje działania chce wytrącać ludzi z codziennego rytmu funkcjonowania w miejskich przestrzeniach. Z powodu pandemii takie miejsca są jednak przynajmniej częściowo wyłączone z użytku. - W pierwszym locdownie przeżyłam szkok, bo wydawało mi się, że moja twórczość kompletnie nie współgra z internetem. Kiedy jednak dotarło do mnie, że izolacja potrwa dłużej, zmobilizowałam się, żeby przełożyć rzeczy, które robię, na działania w internecie - wspomina rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej. - Dzięki "jeżowi" poznałam się z ludźmi z Wrocławia, wymieniliśmy się numerami telefonów, mamy się na Facebooku. Okazało się, że nad kolejnymi projektami możemy pracować zdalnie.

Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców w skrócie. / Iza Rutkowska

Sprawdź też
Iza Rutkowska 1200 PAP.jpg
Wspólne projektowanie nowej siedziby BWA. "Wszystkie głosy są cenne"

"Po pandemii damy się wchłonąć miastu"

Ostatnio artystka koordynowała prace nad projektem nowej siedziby wrocławskiej galerii BWA. - W ramach konsultacji społecznych wychodziliśmy na ulice Wrocławia z mobilnymi makietami, w tym jedną w kształcie hipopotama. Mimo pandemii nikt przed nami nie uciekał, tylko z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa dołączał się do współtworzenia wizji tego budynku - opowiada Iza Rutkowska. - Wtedy chyba najmocniej poczułam, jak bardzo wszyscy jesteśmy spragnieni kontaktu i współdziałania. To nie tylko dało nadzieję na przyszłość, ale także sprawiło, że zaczęłam mysleć o nowej formule moich realizacji, która byłaby dostosowana do współczesnych wymogów - przyznaje gość Czworki. 

participatory playground - plac zabaw w Madrycie / Iza Rutkowska

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Iza Rutkowska (projektantka, edukatorka i animatorka kultury, Fundacja Form i Kształtów)

Data emisji: 10.04.2021

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Czy każdy artysta musi być szalony?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 10:28
Artyści bywają genialni, ale czy są też szaleni? Prawdopodobieństwo wystąpienia chorób psychicznych jest u nich nawet 10-krotnie wyższe niż u zwykłych obywateli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka z tkanin. Nocna pasja

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 14:08
Anita Kolanowska swoje obrazy tworzy z tkanin. Swoją pasję odkryła tworząc dyplom w radomskiej szkole plastycznej. 
rozwiń zwiń