Gdynia i okolice. Teren Kaszubów i muzycznej współpracy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 14:24
Poszukiwanie nieodkrytych historii Gdyni, ale też śladów zaginionych kultur i mniejszości Pomorza to pasja Michała Miegonia, przewodnika PTTK i muzyka zespołu Kiev Office. Na ostatniej płycie grupy usłyszymy nagranie w języku Słowińców - Kaszubów nadłebskich. 
Nabrzeże w Gdyni
Nabrzeże w GdyniFoto: shutterstock/Zdzichowy

Muzeum Miasta Gdyni, stowarzyszenie Halo Kultura, Open House Gdynia, Studio 8, Inne Szlaki - to tylko wybrane inicjatywy, z którymi związany jest Michał Miegoń. Od lat w swojej codziennej działalności: i jako muzyk, i jako przewodnik, przekonuje, że w Gdyni nie ma nudy. - Już od dzieciństwa ciągnęło mnie w przeróżne miejsca mojego miasta - zdradza gość Adama Smolarka. - Z czasem opowiadanie historii o miejscach, wyszukiwanie tych miejsc stało się moją pasją, która potem przerodziła się w pracę zawodową. Nie jestem jedyny, w Gdyni jest mnóstwo osób, które "rozgdyniają" to miasto - dodaje. 

Gwar i mistycyzm Kaszub

Michał Miegoń zwraca uwagę i na samą Gdynię - miasto położone nad morzem, wśród lasów, ale mające też wiele usytuowanych wysoko dzielnic - i na okoliczne tereny Pomorza, ślady kaszubskich wsi. - Warto wybrać się w okolice rzadziej odwiedzane: Rumia, Wejherowo, Reda, Puck, aż po Łebę, krainę Słowińców. Tam odkryć bardzo ciekawe, unikatowe dzieje kultury kaszubskiej - podkreśla gość Czwórki. - To teren pełen historii, legend, demonologii. Pomorze inspiruje, to temat, który jest studnią bez dnia - dodaje. 

Odwiedzając kaszubskie wsie, możemy dostrzec zatrzymane w czasie kadry - centra wsi pełne szachulcowych budynków, mieszkańców żyjących w trybie slow life, szlaki turystyczne pełne pałaców i dworków. - To symbioza pierwotnej kaszubszczyzny i cywilizacji - opowiada przewodnik. - Pomorze to taki teren, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie, i wielkomiejski gwar, i kaszubski mistycyzm - dodaje.

Muzyka i lokalność 

Niezwykle ciekawa jest też muzyczna strona Trójmiasta. Głównym zespołem Michała Miegonia jest Kiev Office. Wspólnie grają już 15 lat. Trójmiejska scena to niesamowity przepływ muzycznej energii. Muzycy znają się, przyjaźnią, wspólnie grają i inspirują się. Gość Czwórki podkreśla, że wciąż trwa mit trójmiejskiej sceny alternatywnej. 

Ostatnia płyta Kiev Offic to "Gjinjenjé". Można powiedzieć, że jest ona połączeniem pasji muzyków: do grania, ale też do odkrywania lokalnej historii. - Album "Gjinjenjé" skupia się na kulturze Słowińców - Kaszubów nadłebskich. Oni są przykładem kaszubskości, która na skutek zawirowań historycznych zanikła - opowiada Michał Miegoń. - Słowińcy to była enklawa na bagnistym terenie, poza głównymi szlakami komunikacyjnymi, gdzieś między Łebą a Smołdzinem. Z racji swego odizolowania wykształcili własną odmianę języka kaszubskiego, własną unikatową agrokulturę. Byli to rybacy, ale też uprawiali rolę na nieurodzajnych ziemiach - dodaje. 


Posłuchaj
24:15 czwórka pasjonauci 14.05.2022.mp3 Michał Miegoń opowiada o swoich pasjach: Gdyni, Pomorzu i muzyce (Pasjonauci/Czwórka)

 

Do zaniku kultury i języka Słowińców przyczyniła się germanizacja. Przez 150 lat obowiązywał zakaz używania lokalnego języka, należało mówić po niemiecku. Jeszcze w 1945 roku, gdy armia radziecka wkroczyła na teren Pomorza, witał ją jeden z mieszkańców w języku słowińskim. - Ta grupa po wojnie została zaliczona do Niemców, bo językiem niemieckim posługiwali się w większości - opowiada przewodnik. - Wywożono ich do Niemiec, a ostatni obywatel mówiący w języku Słowińców zmarł tragiczną, samobójczą śmiercią pod koniec lat 80. - dodaje. - W muzyce Kiev Office staramy się przekazać głos przeszłości. W jednej z piosenek słychać nagranie w języku Słowińców. 

Nieodkryta Gdynia 

Michał Miegoń jest licencjonowanym przewodnikiem PTTK. W Czwórce zdradza, że uwielbia oprowadzać po swoim mieście, ale szczególnie lubi nieoczywiste jego rejony. - Gdynia ma aż 20 dzielnic. Często właśnie wśród nieinteresujących blokowisk czy nowoczesnych osiedli znajdujemy ślady dawnej historii - zdradza. - To mogą być fragmenty murów kaszubskich budynków, nawiedzone domy, a wraz z nimi legendy czy nawet UFO. Każdy krzak ma swoją historię - dodaje. 

Mniej znana Gdynia kryje podziemne tunele, schrony, militaria. - To, co leży poza szlakiem, to największa zajawka dla przewodnika. Skupiam się na tym, co jest niewidoczne, co jest z boku - podkreśla gość Czwórki i zdradza, że społeczność gdyńskich przewodników chętnie ze sobą współpracuje, podpatruje nawzajem swoje spacery, wzajemnie się inspiruje. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Gość: Michał Miegoń (muzyk Kiev Office, przewodnik PTTK, pasjonat Gdyni i Pomorza)

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Ŝanĝo. Kamil Rogiński: piszę muzykę emocjami

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 18:32
- Walczę, by propagować muzykę niebanalną i odkrywać przed ludźmi dźwięki, których już nie ma - mówił Kamil "Ronin" Rogiński, założyciel grupy Ŝanĝo, która tworzy w języku esperanto. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Był sobie numer. Jak powstała muzyczna wizytówka Kwiatów - "Koniec wakacji"?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 15:42
W każdy czwartek wchodzimy za kulisy, sprawdzamy jak powstały znane i lubiane hity. Tym razem Kuba Piątkowski odwiedził trójmiejski zespół Kwiaty i sprawdził, jak powstawała ich muzyczna wizytówka, czemu fani czekają na "Koniec wakacji". 
rozwiń zwiń