Lodowce topnieją w rekordowym tempie - alarm naukowców

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 19:52
- W latach 70. lodowce traciły 20 centymetrów grubości rocznie, a w ostatnich latach, te wartości osiągają 1 metr - mówi glacjolog Jakub Małecki.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Michael Zech Fotografie/Shutterstock

Coraz częściej pojawiają się informacje o topnieniu lodowców. Analiza danych gromadzonych przez 40 lat pokazuje, że lodowce na Grenlandii przez ten czas, skurczyły się tak bardzo, że gdyby nawet globalne ocieplenie miałoby się zatrzymać to i tak lądolód będzie się kurczył.

Koniec lata na półkuli północnej

Niepokoją również informacje płynące z państw alpejskich. Na początku sierpnia oderwała się część lodowca w Szwajcarii, natomiast we włoskiej części Alp, w okolicach włoskiej miejscowości Planpincieux, pęka lodowiec. Z powodu zagrożenia konieczna była ewakuacja turystów i mieszkańców.

Posłuchaj

05:13 _PR4_AAC_lodowce_2020_09_15.mp3 O topnieniu lodowców rozmawiamy z glacjologiem Jakubem Małeckim (Stacja Nauka/Czwórka)

Obecnie najwięcej słyszy się o lodowcach na półkuli północnej. Na naszej półkuli właśnie kończy się lato i na skutek letnich roztopów topnieją lodowce w Himalajach czy w Alpach, osiągając teraz najniższą masę w ciągu roku.

Lodowce na całym świecie kurczą się coraz intensywniej. Jest to widoczne szczególnie w pomiarach glacjologicznych.

Czytaj także:

- Służba Monitoringu Lodowców jest grupą glacjologów pracujących na całym świecie i dokonujących pomiarów na lodowcach referencyjnych, które pokazują, w jakim tempie następuje topnienie lodowców na przestrzeni lat - mówi Jakub Małecki, glacjolog z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Według badań tej organizacji, co roku, Alpy tracą 3-4 procent masy rocznie – dodaje gość audycji. 

Topnienie lodowców powoduje wzrost poziomu wód w rzekach, morzach i oceanach, co może nieść dla nas katastrofalne skutki. Jeśli tempo ich topnienia się utrzyma, to według gościa Czwórki, pod koniec XXI wieku, całkiem realna jest wizja naszego wybrzeża pod wodą.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

materiałWeronika Puszkar

gość: Jakub Małecki (glacjolog z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 15.09.2020

Godzina emisji: 12.44

aw/pj

Czytaj także

Pomarańcze na polskich ulicach i pożegnanie z bananem?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 13:39
Brak śniegu, wysoka temperatura - za kilkanaście lat, przez skutki ocieplenia klimatycznego, będzie można sadzić w ogrodach owoce egzotyczne. I to wcale nie musi być dobra wiadomość. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

SCOBY - biodegradowalny materiał, który zastąpi plastik

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 20:59
Teren Startup ma już na koncie kilka sukcesów. Jednym z nich jest wyjazd do Kanady na międzynarodowy konkurs Chivas Venture. Znajdzie się wśród reprezentantów kilkudziesięciu krajów, które będą walczyły o milion dolarów dofinansowania do swojej działalności. I mają spore szanse, żeby ten konkurs wygrać.
rozwiń zwiń