Koronacja Karola III. "Wyjątkowe święto dla Wielkiej Brytanii"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 14:29
W sobotę 6 maja, w Opactwie Westminsterskim odbyła się koronacja Karola III. Ceremonia była krótsza, nieco skromniejsza i bardziej dostosowana do współczesnych czasów niż koronacja Elżbiety II, zgodnie z zapowiedziami Pałacu Buckingham zostały jednak zachowane wszystkie najważniejsze elementy.
Koronacja króla Karola III
Koronacja króla Karola IIIFoto: Phil Noble/PAP

To pierwsza tego typu ceremonia na Wyspach od 70 lat. - Koronacja to święto i celebracja, organizowana z ogromną pompą,  bardzo typowa uroczystość dla Wielkiej Brytanii. W innych krajach jest ona zastępowana proklamacją, czyli obwieszczeniem, albo specjalną mszą - mówiła Anna Orkisz, autorka podcastu "Po królewsku". Koronacja, która miała miejsce dziś, różni się zdecydowanie od poprzedniej, bo od śmierci królowej Elżbiety II minęło kilka miesięcy. - To bardzo krótki okres, bo u Elżbiety II to było aż szesnaście miesięcy. W jej przypadku jednak śmierć ojca była niespodziewana. To wdrożono po prostu wcześniej opracowane plany w życie - tłumaczyła gość Czwórki. 

Koronacja jest okazją do zabawy i świętowania, ale jest również uroczystą ceremonią religijną. - Rytuał wywodzi się z kościoła anglikańskiego, a podczas koronacji monarcha staje się głową tego kościoła - zaznaczała Anna Orkisz. - Rola królowej Camilli będzie bardzo podobna do roli księcia Filipa podczas rządów Elżbiety II. Będzie przede wszystkim wspierająca, opiekuńcza, towarzysząca. Camilla może reprezentować monarchę, to rola analogiczna do naszej Pierwszej Damy. Camilla oficjalnie będzie miała tytuł Królowej Małżonki. 

Zobacz także: 

Anna Orkisz i Adam Smolarek/fot. Czwórka Anna Orkisz i Adam Smolarek/fot. Czwórka

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.20 czasu polskiego procesją z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego. Ceremonia, której przewodniczył arcybiskup Canterbury Justin Welby, rozpoczęła się w południe i trwała niecałe dwie godziny. Składała się z sześciu części. Sobotnia koronacja króla Karola III i królowej Camilli była pierwszą od 70 lat okazją, by zobaczyć w użyciu wiele brytyjskich klejnotów koronnych, które na stałe znajdują się w twierdzy Tower of London, w tym najważniejszą brytyjską koronę - koronę św. Edwarda.

Posłuchaj
20:40 orkisz koronacja_PR4_AAC 2023_05_06-11-12-36.mp3 O ceremonii koronacji Karola III opowiada Anna Orkisz (Pasjonauci/Czwórka)

 

- W tej koronacji zobaczyliśmy aż trzy korony: dwie Karola III i jedną Camilli - jest to korona babci Elżbiety II, czyli królowej Marii. Jednak najważniejszym punktem, meritum koronacji, jest moment namaszczenia świętym olejem. To ceremoniał, w którym ze zwykłego śmiertelnika król zmienia się w osobę boską. To akt zupełnie prywatny, nie był transmitowany przez media 70 lat temu, ani w tym roku. Sam akt założenia korony jest wyłącznie "zewnętrzną powłoką" - tłumaczyła Anna Orkisz. 

Koronacja, bliscy pary królewskiej/fot. PAP/Phil Noble Koronacja, bliscy pary królewskiej/fot. PAP/Phil Noble

Na koronacji także będzie polski akcent. Brytyjsko-polska kompozytor Roxanna Panufnik została poproszona przez króla Karola III o skomponowanie utworu na swą koronację. Artystka dołączyła do grona dwunastu twórców, których monarcha poprosił o przygotowanie ścieżki dźwiękowej do tej historycznej ceremonii. Znalazł się wśród nich między innymi słynny Andrew Lloyd Webber, który opracował nowy hymn koronacyjny.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Anna Orkisz (autorka podcastu "Po królewsku")

Data emisji: 06.05.2023

Godzina emisji: 11.15

kd

Czytaj także

Karol III oficjalnie koronowany. Tak wyglądała uroczystość, na którą patrzył cały świat [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 16:20
Sobotnia koronacja Karola III była 40. taką ceremonią w Opactwie Westminsterskim, ale pierwszą od 70 lat. Zobacz, jak relacjonowaliśmy uroczystości, które odbyły się w Londynie.
rozwiń zwiń