Karate - trzy poziomy sztuki walki

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 12:36
Karate to sztuka walki, która wywodzi się z Okinawy. Tam, pod koniec XV wieku zabroniono posiadania broni, co przyczyniło się do poszukiwań innych sposób do obrony samych siebie. 
Karate - zdjęcie ilustracyjne
Karate - zdjęcie ilustracyjne Foto: Likman Uladzimir/Shutterstock.com

Dziś karate to sztuka walki i sport walki. Współcześnie jest ponad 100 stylów karate. 

- Trening karate odbywa się na trzech płaszczyznach - mówi sensei Andrzej Maciejewski z Akademii Tradycyjnego Karate. - Pierwsza z nich to przygotowanie naszego umysłu, nauka, stabilizowanie swoich emocji, nauka umiejętności koncentracji i później wyzwalania ducha walki. Drugi element to przygotowania ciała. Jeśli jest sprawne, to łatwiej nauczymy się różnego rodzaju technik, które nie są wcale takie proste do wykonania. Bez odpowiedniej gibkości trudno będzie wykonywać pewne techniki np. techniki nożne na poziom głowy czy kopnięcia z obrotu. Ciało musi być przygotowane, ale umysł również. O technice karate mówimy, że jest to połączenie możliwości umysłu, ciała i działania wydechu - podkreśla. 

Karate możemy ćwiczyć i trenować w przeróżnych akademiach, ale też na polanie w lesie czy na plaży. Takie miejsce zawsze nazwiemy "dojo" (czyt. dodżo), i zawsze będzie obowiązywała znana karatekom etykieta. - Sposób zachowania się w sali jest zdefiniowany i ma służyć temu, żeby podczas treningu skoncentrować się na tym, co robimy i na tym, co się dookoła nas dzieje - tłumaczy sensei. - Nawet "białe pasy" (osoby, które dopiero rozpoczęły przygodę z tym sportem) odpowiedzą, że najważniejsza w treningu jest koncentracja


Posłuchaj
03:17 czwórka pasjonauci 20.05.2023 karate.mp3 Czym jest karate i jak wyglądają treningi? (Pasjonauci/Czwórka)

 

Wszelkie techniki używane w karate nazywane są wg nomenklatury japońskiej. Jak zdradza rozmówca Michała Daniluka, wcale nie jest to skomplikowane, a nawet dość klarowne i proste. 

- Mae geri to w karate kopnięcie, a zuki to cios - mówi rozmówca Czwórki. - Zawodnicy ćwiczą w białych strojach - karategach. One nie mają dodatków, naszywek. Biały kolor to symbol czystości, higieny wewnętrznej i zewnętrznej. Kolory pasów zaś mówią nam o tym, jaki poziom umiejętności posiada dany ćwiczący - dodaje. 

Wchodząc na matę pierwszy raz zakładamy biały pas. Po 12 treningach zdajemy egzamin, by go nosić. By naszą karategę przepasać innym kolorem pasa musimy zdać kolejne egzaminy. Do testów na żółty czy pomarańczowy pas ćwiczy się po kilka miesięcy, do najwyższych treningi potrafią trwać latami. W karate występują pasy białe, żółte, pomarańczowe, zielone, niebieskie, brązowe i czarne. 

Dopiero na poziomie brązowych pasów zaczyna się przygoda z przeciwnikiem, z partnerem. - Te umiejętności sprawdzane są podczas zawodów sportowych. Oceniane jest nasza technika i funkcjonowanie umysłu w sytuacji walki - mówi sensei. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Adam Smolarek

Materiał: Michał Daniluk

Data emisji: 20.05.2023

Godzina emisji: 11.47

pj

Czytaj także

Maciej Margas: w powietrzu czas leci szybko, nie myślę o lęku wysokości

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2023 12:40
- Zdjęć z wysokości nie da się zaplanować. Dopiero kiedy jestem w powietrzu, muszę poruszyć szare komórki i pomyśleć, jaki kadr najlepiej opisze dane miejsce. Wymaga to dużej wyobraźni, ale lubię takie łamigłówki - przyznaje fotograf Maciej Margas. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Padel - elegancja tenisa, ścianka do squasha i nieoczekiwane zwroty akcji

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 13:03
Padel to sport, który zawiera w sobie elementy tenisa i squasha. Od kilku lat ta dyscyplina staje się w Polsce coraz bardziej popularna, nie tylko wśród tenisistów, którzy chcą urozmaicić swoje treningi. 
rozwiń zwiń