Pyrkon 2023. Trwa fantastyczny weekend w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 16:00
Wspaniali goście, koncerty, planszówki, wykłady warsztaty i wystawy - w Poznaniu trwa Festiwal Fantastyki Pyrkon 2023. - To prawdziwe święto wyobraźni, a każdy, kto tak jak ja, zajrzy tu bez przebrania, może poczuć się niekomfortowo. Bo w tym roku na Pyrkonie króluje cosplay - relacjonuje reporter Czwórki Szymon Majchrzak. 
Ile z mitycznych stworzeń przeniesiono do popkultury z realnego świata? Tego dowiemy się na Pyrkonie
Ile z mitycznych stworzeń przeniesiono do popkultury z realnego świata? Tego dowiemy się na PyrkonieFoto: Shutterstock.com/Grzegorz Czapski
  • Pyrkon w Poznaniu to jeden z największych festiwali fantastyki który odbywa się w Europie. 
  • W tym roku na festiwalu króluje cosplay. Uczestniczący w imprezie cosplayerzy co roku zmieniają hale poznańskich targów w baśniowy i cudowny świat.
  • Fani cyberpunkowych światów, muzyki i fantasy będą mieli okazję wejść do świata projektu "Rejects".

Pyrkon - raj dla miłosników fantasy

Pyrkon to jeden z największych w Europie festiwali fantastyki, na którym każdy miłośnik gier, filmów, komiksów czy literatury poczuje, że znalazł swój skrawek nieba. To 56 godzin nieprzerwanej zabawy, czasu spędzonego na prelekcjach wybranych z niemal tysiąca punktów programu, graniu w gry, oglądaniu wystaw i fantastycznych wiosek oraz spotkaniach z twórcami fantastyki z całego świata.

Czy "Obcy" istniał naprawdę?

- Na Pyrkonie jest nie tylko fantastyka w wydaniu książkowym i filmowym, ale także naukowym - opowiadała w Czwórce dr Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. - Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, ile z mitycznych stworów w różnych uniwersach tak naprawdę jest przeniesionych z rzeczywistości i nauki. Kiedyś badaliśmy, jak wyglądają zwierzęta pod mikroskopem i ile z ich części zostało przeniesionych do "Obcego". Grzyby z serialu "Last of Us" rzeczywiście mają odzwierciedlenie w rzeczywistościWiele fantastycznych historii, które wydają nam się nieprawdopodobne, naprawdę się zdarzyło. 

Cosplay na potęgę

W tym roku na Pyrkonie króluje cosplay. Wraz ze wzrostem popularności konwentów i targów fantasy pojawiła się coraz więcej osób, które przebierają się za swoich ulubionych bohaterów z gier, seriali czy filmów. Cosplayowe stylizacje są coraz bardziej wyrafinowane, a ich twórcy wykazują się prawdziwym kunsztem. - Na cosplay przeznaczyliśmy dużo więcej miejsca niż dotychczas - przyznają organizatorzy. - Mamy m.in. "strefę naprawczą" dla potrzebujących i pomagamy w sytuacjach, kiedy coś wydarzy się ze strojem.  

Sprawdź też:

LARP: "Rejects the trail"

Podczas Pyrkonu będzie można także wziąć udział w LARP-ie "Rejects the trail". Projekt "Rejects" można nazwać płytą, ale ważne, by pamiętać, że ma ona też swoją bogatą warstwę wizualną - Mamy tu wątek fabularny, jak i typowo muzyczny. Projekt powstał trochę z przypadku - przyznaje autor MaroMusic. - Zawsze lubiłem albumy koncepcyjne, a to zostało zatracone w nowoczesnych czasach.  Pomyślałem, że chciałbym zrobić płytę, która będzie o czymś opowiadała i prowadziła od wątku do wątku. Uczestników Pyrkonu wrzucimy w naszą rzeczywistość, przygotowaliśmy dla nich zagadki i zadania. Na własnej skórze będzie można poczuć rzeczywistość cyberpunkową

Posłuchaj
04:10 CZWÓRKA Pasjonauci - pyrkon 17.06.2023.mp3 Pyrkon 2023 - relacja Szymona Majchrzaka (Pasjonauci/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Adam Smolarek

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 17.06.2023

Godzina emisji: 11.47

kul

Czytaj także

Urok "złomków". Kolekcjonerzy zabytkowych aut

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 17:20
Stanisławowski Klub Rozruch zrzesza miłośników pojazdów zabytkowych: motocykli, samochodów osobowych i ciężarowych. Jego członkowie dają autom nowe życie, a przy okazji przypominają  historię motoryzacji - polskiej, ale nie tylko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kostka Rubika - z sali wykładowej na pokazy iluzji

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2023 09:27
Michael Allen, poznański iluzjonista, w swoich czarach wykorzystuje kostkę Rubika. Zaczął od układania jej na czas, teraz zabawia tłumy swoimi pokazami.
rozwiń zwiń