Kostka Rubika - z sali wykładowej na pokazy iluzji

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2023 09:27
Michael Allen, poznański iluzjonista, w swoich czarach wykorzystuje kostkę Rubika. Zaczął od układania jej na czas, teraz zabawia tłumy swoimi pokazami.
Kostka Rubika
Kostka RubikaFoto: Ababil Wings SS/Shutterstock.com

Okazuje się, że nawet niezwykle wyjątkową pasję można zmienić w pracę. Michael Allen jakiś czas temu zaczął układać kostkę Rubika, a dziś wykorzystuje ją podczas swoich występów w lokalnym Muzeum Iluzji. 

Historia kostki Rubika zaczęła się ponad pięć dekad temu, gdy węgierski wykładowca architektury postanowił pokazać swoim studentom czym jest przestrzeń - przypomina Michael Allen. - Pewnie nie myślał wtedy o tym, że stworzy jedna z najpopularniejszych zabawek na świecie. Erno Rubik stworzył najpierw drewnianą kostkę sześcienną, a potem pokolorował ją, żeby ścianki można było odróżnić po pomieszaniu. Gdy pomieszał kostkę okazało się, że powrót do stanu pierwotnego jest bardzo trudny. Dziś mówi się, że pierwszy raz swoją kostkę układał przez miesiąc (albo trzy). 

Michael Allen pierwszy raz kostkę Rubika ułożył już lata temu. Ale pierwszy sukces zaostrzył jego apetyt na więcej. - Zacząłem mierzyć czas układania. Uruchomiła się ambicja. Dałem radę ułożyć kostkę Rubika w 1,5 minuty, potem w minutę. I dalej: 40 sekund, 30 sekund, 30 sekund ale jedną ręką, aż dotarłem do 10 sekund - zdradza rozmówca Szymona Majchrzaka. - Dziś jestem zadowolony, ale fajnie by było gdybym i na zawodach mógł takie czasy wykręcić. Tam jednak dochodzi stres. 

Wygranie zawodów układania Kostki Rubika pozostaje jeszcze w sferze marzeń młodego iluzjonisty, ale odkrył, że kostką Rubika można robić różne inne ciekawe rzeczy, nie tylko układać ją na czas. Tak zaczął czarować. 


Posłuchaj
04:05 czwórka pasjonauci 11.06.2023 kostka.mp3 O kostce Rubika i tym, jak wykorzystać ją w iluzji opowiada Michael Allen (Pasjonauci/Czwórka)

 

Jestem uczciwym oszustem, dlatego używam kostki jako rekwizytu iluzjonistycznego. Tworzę magię z tą kostką. Można z nią zrobić przeróżne rzeczy, równie zachwycające - zdradza. - Używam trzech kostek podczas pokazów. Mogę sprawić, że dwie z nich będą tak samo pomieszane, a warto wiedzieć, że tych kombinacji "pomieszania" jest ponad trzy tryliony. Ale 7-8 lat ćwiczeń i udaje się to zrobić. 

Michael Allen uwielbia prezentować magię na żywo, zachwycać i zaskakiwać publiczność. To daje mu energię do działania. Zaznacza, że dziś magia i iluzja też idą z duchem czasu. Takie atrybuty jak różdżka, królik czy kapelusz powoli odchodzą ze sceny, a nikogo już nie dziwi, że magicy używają do swojej magii przedmiotów codziennego użytku, w tym kostki Rubika. 

Michael Allen Iluzjonista i kostka rubika/buk24

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Adam Smolarek

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 10.06.2023

Godzina emisji: 11.52

pj/aw

Czytaj także

Genealogia. "To łączenie kropek w rodzinnych śledztwach"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 17:40
Marta Maćkowiak mówi o sobie, że jest tropicielką zapomnianych historii. Zaczynała od swoich bliskich, teraz pomaga innym - w poszukiwaniu przodków i zbudowaniu drzewa genealogicznego, a także w odkrywaniu i zrozumieniu tajemnic rodzinnych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Skacząca pchła". Magiczna moc ukulele

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 12:50
W latach 50. XX w. furorę zrobiło zdjęcie Marilyn Monroe, grającej na ukulele. Dziś po ten instrument sięgają kolejni artyści. Na ukulele piosenki tworzą Julia Pietrucha i Agnieszka Musiał, a Eddie Vedder z Pearl Jam na tym instrumencie nagrał całą płytę. 
rozwiń zwiń