Filmy animowane - na czym polega ich fenomen?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 14:35
- Od czasów "Toy Story", filmy animowane zmieniały się. Animacja komputerowa jest bardziej realistyczna, czasami bardziej eksperymentalna, bardziej też artystyczna - mówi w Czwórce Marcin Waincetel, znany jako PanAnimacja. - Jest to uniwersum pozwalające przekroczyć granice nie tylko wyobraźni, ale też konwencji.
Przykładem nowego podejścia do animacji są Chłopi polski kandydat do Oscara
Przykładem nowego podejścia do animacji są "Chłopi" polski kandydat do OscaraFoto: mat.pras.
  • Filmy animowane cieszą się coraz większym powodzeniem i są coraz szerzej dostępne.
  • Przez lata udoskonalano techniki animacji komputerowej. Przełomem była produkcja "Toy Story".
  • Szczególne miejsce w tego typu produkcjach zajmuje pochodząca z Japonii anime.
  • Przykładem nowatorskiego podejścia do animacji są produkcje "Mój Vincent i "Chłopi".
  • Została w całości wykonana w technice animacji malarskiej. "Chłopi" są polskim kandydatem do Oscara.

Animacja ma się dobrze i filmy animowane cieszą się coraz większym powodzeniem. Więcej tego typu produkcji można znaleźć nie tylko w kinie, ale także na platformach streamingowych. - Mam wrażenie, że przestrzeni na filmy animowane jest dużo i z każdym dniem tygodnia, miesiącem jest ich coraz więcej - mówi gość Czwórki. - Tak naprawdę właściwie każdy liczący się gracz na rynku streamingu posiada własną, odrębną przestrzeń na segment filmów i seriali animowanych.

Przestrzeń ta dotyczy już nie tylko kanałów tematycznych, takich jak Disney, który przez wielu utożsamiany jest z takimi klasykami jak "Król Lew” i "Toy Story”. - Jest to także Netflix, który coraz śmielej i coraz odważniej stawia na animacje, czy to na podstawie znanych franczyz, takich jak Wiedźmin, czy polskich animacji - tłumaczy rozmówca Martyny Matwiejuk. - Możemy tam przecież znaleźć takie produkcje jak "Kajko i Kokosz". Więc tak właściwie to przestrzeń jest duża i coraz bardziej się powiększa.

Filmy animowane - zaczęło się od "Toy Story"

Marcin Waincetel zwraca uwagę, że w świecie animacji przełomem było wyprodukowanie przez Studio Pixar filmu "Toy Story". - To z pewnością był kamień milowy jeśli chodzi o sposób realizacji animacji. Co ciekawe, wtedy jeszcze nawet nie było Oscara za kategorię "film animowany", więc "Toy Story", dostał statuetki w kategoriach pobocznych - zaznacza. - Od tego czasu animacja komputerowa zmieniła się. Jest bardziej realistyczna, czasami bardziej eksperymentalna, bardziej też artystyczna. Jest to uniwersum pozwalające przekroczyć granice nie tylko wyobraźni, ale też konwencji.

 

Japońska anime - część popkultury 

Mówiąc o animacji nie sposób nie wspomnieć o Japonii i bijącej rekordy popularności anime. - Film animowany rozwinął się tam i stał się jednym z podstawowych elementów popkultury, uwielbianym także w wielu miejscach na świecie. Wydaje mi się, że wynika to z tego, jaka jest Japonia. Ten wyspiarski kraj był mocno naznaczony przez wojnę na Pacyfiku i swoją tożsamość musiał budować również poprzez sztukę - tłumaczy specjalista. - Anime w Japonii to nie tylko nazwa określonej konwencji, ale w ogóle branży i środowiska oraz filmów i seriali animowanych.

I jak podkreśla, to nie tylko produkcje familijne, ale także te dla dorosłych, które nawiązują do mitów i legend. Mimo że różnią się od europejskiej konwencji, są chętnie oglądane na całym świecie. - Popularność anime wynika z tego, że jest bardzo utożsamiana nie tylko z Japonią, ale z krajami azjatyckimi - zaznacza.

 

Posłuchaj
13:49 CZWORKA/Pasjonauci - animacje18.11.2023.mp3 O filmach animowanych opowiada mówi Marcin Waincetel, twórca strony PanAnimacja (Pajonauci/Czwórka)

 

Animacja po polsku

Również Polska ma świetne produkcje, którymi warto się pochwalić, a które kochają kolejne pokolenia fanów animacji. To nie tylko filmy rysunkowe dla dzieci, które powstawały w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. - To też jest cały nurt animacji awangardowej przeznaczonej dla dorosłego odbiorcy. W latach 80. zresztą Zbigniew Rybczyński otrzymał Oscara za film "Tango” w kategorii "najlepszy krótki film animowany" - przypomina Marcin Waincetel. - Obecnie tworzone animacje często powstają w oparciu o literaturę i komiksy. Żeby przywołać konkrety, to w kinach święci triumfy seria "Kicia Kocia" na podstawie bestsellerowej książki Anity Głowińskiej. Jest to też "Kajko i Kokosz", a także powstająca produkcja na podstawie "Tytusa, Romka i A’Tomka".

 

Źr. Youtube/THE PEASANTS Trailer | TIFF 2023


"Chlopi" - nowatorskie podejście do animacji

Swoje miejsce w dyskusji znalazł także film "Chłopi”, zrealizowany za pomocą malarskiej animacji. - To wyjątkowa produkcja, która mam wrażenie, że odczaruje trochę powieść Reymonta. Jest to świetna opowieść, która mówi o bardzo uniwersalnych i ponadczasowych rzeczach, takich jak życie w społeczeństwie, miłość, namiętność i pewne zakazane rzeczy w obrębie wspólnoty- tłumaczy gość Czwórki. - Jest ona wyjątkowa to nie tylko ze względu na formę, ale także przepiękną muzykę, której twórcą jest L.U.C. Gorąco zachęcam do obejrzenia w kinach. Projekt, jak wiemy, jest nominowany do Oscara i mamy nadzieję, że uda się zdobyć wymarzoną dla każdego filmowca statuetkę.


***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Marcin Waincetel (autor strony PanAnimacja)

Data emisji: 18.11.2023

Godzina emisji: 9.25

aw/qch

Czytaj także

ANIMOCJE. W filmie animowanym liczy się wyobraźnia twórcy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 13:41
Dobiega końca Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE, wyjątkowa propozycja dla miłośników animacji. W tym roku znów nie zabrakło wyjątkowych atrakcji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Operator filmowy. "Tu nie chodzi o piękne zdjęcia, a o to, by ujęcia działały"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2023 12:40
Operator filmowy współtworzy film z reżyserem. Max Bugajak, filmowiec, w rozmowie z Martyną Matwiejuk zdradza tajniki tej pracy. Wyjaśnia, dlaczego nie zawsze chodzi o piękne zdjęcia. 
rozwiń zwiń