Moda na kreacje sprzed lat. "Zaczyna się powrót do przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 13:04
Gdyby mogła, żyłaby w XVIII wieku. Interesuje się historią mody, haftem historycznym, tkaniną artystyczną, odtwarza suknie z minionych lat i przygotowuje kostiumy. Anna Nurzyńska-Dziemska jest kobietą z przeszłości.
Audio
  • Anna Nurzyńska-Dziemska opowiada o kulisach swojej pracy i szczegółach mody sprzed kilkuset lat (Pasjonauci/Czwórka)
Anna Nurzyńska-Dziemska pojawiła się w studiu Czwórki w uniformie sprzed lat. Przyniosła ze sobą także kilka swoich prac.
Anna Nurzyńska-Dziemska pojawiła się w studiu Czwórki w uniformie sprzed lat. Przyniosła ze sobą także kilka swoich prac. Foto: Beata Kwiatkowska/Czwórka

kony czarkowski 1200.JPG
Steruje Beyoncé i Madonną. Kim jest Konrad Czarkowski?

Czasem zakłada stworzone przez siebie gorsety, czasem przygotowuje prawdziwie eleganckie balowe suknie. W Czwórce opowiedziała m.in. o kulisach swojej pracy. - Dziś szyje się inaczej, dlatego gorsety jest nam trudniej nosić, niż kobietom z dawnych epok. Mamy inną anatomię: różny kształt żeber, kręgosłupy, obojczyki. Przed laty damy nosiły usztywniającą garderobę od 7. roku życia. Cały ich okres wzrastania i rozwoju odbywał się więc w takiej "foremce", która nadawała kształt ciału - opowiadała Anna Nurzyńska-Dziemska.

W rozmowie z Beatą Kwiatkowską wspominała początki swojej pracy rekonstrukcyjnej i zdradziła, kto dziś nosi najczęściej stroje sprzed kilkuset lat. Opowiadała o przygotowaniach własnej sukni ślubnej, ale także kostiumu Czarnego Łabędzia i zdradzała, skąd czerpie informacje dotyczące dawnej mody. W programie odwiedziliśmy także pracownię Anny Nurzyńskiej-Dziembskiej i odkrywaliśmy jej kolekcję, m.in. suknie "rodem" z XVII - XVIII wieku.

Anna Nurzyńska-Dziemska Coraz więcej osób interesuje się kostiumami i dawną modą, przybywa grup rekonstrukcyjnych, pojawiają się także prywatni kolekcjonerzy

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Anna Nurzyńska-Dziemska (kostiumolog)

Data audycji: 6.05.2017

Godzina audycji: 11.10


Anna Nurzyńska-Dziemska w swojej pracowni/fot. arch.prywatne Anna Nurzyńska-Dziemska w swojej pracowni/fot. arch.prywatne

kd/ei

Czytaj także

Nowa Zelandia śladami polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:30
10 godzin nagrań, 3 tygodnie, 40 godzin spędzonych w powietrzu, 17 tysięcy przebytych kilometrów i niepoliczalna satysfakcja. - W Nowej Zelandii dokumentowaliśmy wspomnienia Polaków, którzy trafili tam w 1944 roku - opowiadają uczestnicy wyprawy ze Stowarzyszenia Odra-Niemen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

XIX wiek? "Podwójna moralność i romanse z aktorkami"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 16:30
- W XIX wieku żądną rozrywki i wrażeń publiczność zaspokajali ludzie, którzy zajmowali się "wyprawianiem hecy". Największą zaś popularnością cieszyły się gabinety osobliwości i pokazy cudów natury - mówi Agnieszka Lisak, autorka książki "Życie towarzyskie w XIX wieku. Wspaniałe czasy belle epoque".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zieloni przestępcy. Jak mordują rośliny?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 12:40
Wabią urodą, potem łapią ofiarę i trzymają w uścisku, wreszcie duszą ją. - To są oprawcy przede wszystkim owadów. Ale największe dzbaneczniki potrafią upolować mysz, a nawet ptaka - opowiada Michał Gąstał, kolekcjoner roślin owadożernych. 
rozwiń zwiń