Aby śmieci było mniej. Recykling, działanie i przykład

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 11:00
- Pojęcie "śmieć" określa to, czego ktoś już nie potrzebuje, ale nie znaczy to, że taka rzecz jest od razu godna pójścia na wysypisko - mówi Magda Piotrowska, aktywistka. Żyjemy w czasach, gdy mówimy o zrównoważonym rozwoju, zrównoważonej konsumpcji, a nasze pojemniki na śmieci wciąż pękają w szwach. Warto coś z tym zrobić. 
Adam Smolarek i Magda Piotrowska
Adam Smolarek i Magda PiotrowskaFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

- Lubię śmieci jako temat-odskocznię do innych życiowych tematów. Śmieci to bardzo szerokie pojęcie. Ja się ich nie boję. Są w jakiś sposób fascynujące, choć wiem, że brzmi to dziwnie - mówi w rozmowie z Adamem Smolarkiem Magda Piotrowska, aktywistka, autorka profilu Crush and Rush. - Często śmieć kojarzy się z czymś brudnym, czymś niedobrym, ale nie zawsze taki jest - dodaje. 

Śmieci produkujemy tonami, a dziś powinniśmy ograniczać odpady. - Nie zawsze da się to zrobić, ale warto się starać - podkreśla gość Czwórki. - Nie znam nikogo, kto kupuje coś po to, żeby wyrzucić. Najbardziej problematyczne są te rzeczy, których przyjmujemy do siebie za dużo: ubrania, przedmioty. Bardzo dużo jest tego na świecie, nie wiemy co z tym zrobić, a inni też tego nie chcą. A z drugiej strony chcemy coraz więcej i więcej, czegoś nowego, przez co musimy odrzucać ze swego życia więcej i więcej starszych rzeczy - tworząc śmieci - dodaje. 

Magda Piotrowska zauważa, że pewnych rzeczy z naszego życia nie wyeliminujemy. Takim produktem jest np. plastik. Możemy jednak starać się, żeby skład opakowań, w których kupujemy produkty był jak najprostszy. 

Jak to się zaczęło?

Czwórkowy gość dba o to by śmieci było mniej, stara się dzielić wiedzą i podpowiadać ciekawe rozwiązania. Swoje podejście do rzeczy wyniosła z domu, gdzie zyskiwała wsparcie, w naprawach zepsutych przedmiotów, niemarnowaniu, wykorzystywaniu rzeczy, które już są, bez kupowania. 


Posłuchaj
21:03 czwórka pasjonauci 14.01.2023.mp3 Jak to ze śmieciami jest? Rozmowa z Magdą Piotrowską, aktywistką (Pasjonauci/Czwórka)

 

Będąc na studiach odkryła grupę "Uwaga śmieciarka jedzie", gdzie można oddać rzeczy, których już nie potrzebujemy, ale przede wszystkim odnajdziemy tam liczne zdjęcia rzeczy w kontenerach na śmieci, które można zabrać. - Z czasem wraz z przyjaciółkom zaczęłyśmy odwiedzać okoliczne wiaty śmietnikowe, zbierałyśmy wytłoczki po jajkach, butelki zwrotne - przyznaje. - To były przydatne rzeczy. Zauważyłyśmy że ludzie wyrzucają wiele dobrych przedmiotów. 

Po tym czasie Magda założyła swój instagramowy profil Crush and Rush. 

Radykalna postawa?

Podejście Magdy do śmieci niektórym wydaje się radykalne, szczególnie tym, którzy jej nie znają. Jak sama podkreśla, jej życie jest bardzo zwyczajne i idąc do kogoś w gości nie sprawdza jak ten segreguje odpady. 

- Fajnie, że czasem moja obecność na spotkaniu towarzyskim stanowi pretekst do rozmowy o śmieciach, ale mnie też interesują inne rzeczy - podkreśla aktywistka. 

Czwórkowy gość zwraca uwagę, że wciąż wielu ludzi nie segreguje śmieci, choć dziś zasady są powszechnie znane, system jest ujednolicony w całym kraju. - Niestety nadal 70 procent śmieci ląduje w "zmieszanych" - mówi. - Segregując śmieci w naszych domach zdajemy sobie sprawę, że tych "zmieszanych" jest jednak najmniej - dodaje.

W tym kontekście nie dziwi fakt, że Magdę Piotrowską cieszy, gdy ktoś zastanawia się do którego kosza wrzucić swojego śmiecia. Błędy w segregacji w ogóle nie są dla niej problemem. - Jestem za działaniem, dorośli uczą się przez działanie. Musimy czegoś doświadczyć - podkreśla. - Mimo tego, że jesteśmy jednostkami, a nasze działania ekologiczne to kropla w morzu potrzeb, to w swoich obszarach możemy coś zmieniać, wprowadzać dobre praktyki, podpowiadać, pokazywać na swoim przykładzie. Mamy ten wpływ, choć działamy na różnych poziomach - przekonuje. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Gość: Magda Piotrowska (aktywistka)

Data emisji: 14.01.2023

Godzina emisji: 11.11

pj

Czytaj także

Less waste to sytuacja "win-win" - zyskujesz Ty, zyskuje planeta

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 11:47
Idea zero waste zyskuje zwolenników. Nie bez wpływu na to pozostają rosnące ceny, kurczące się budżety i zwiększona świadomość na temat zmian klimatu. Jak wygląda to w praktyce? Jak wprowadzić zasady zero waste i less waste w życie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polibas - bidegradowany plastik. Zakop go, zapomnij i niech zasila rośliny

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 14:55
Od lat nie umiemy zrezygnować z plastiku. Arkadiusz Pawlik, student inżynierii materiałowej, zdecydował, że w tej sytuacji powinniśmy go oswoić, tak by działał z korzyścią dla nas i środowiska. Tak powstał polibas - biodegradowalny plastik. 
rozwiń zwiń