Ciarki na plecach. O powieściach Dominika Podworskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2023 15:40
Są autorzy, którzy przyznają, że kiedy pisząc kryminały, sami nie wiedzą kto będzie mordercą. Ciekawość, kto zabił, to sposób na napisanie porywającej, tajemniczej i trzymającej w niepewności książki. - Kiedy piszę, muszę czuć gęsią skórkę na plecach - mówi autor Dominik Podworski. 
- Poczucie strachu i niepokoju interesuje mnie najbardziej. Na takich emocjach skupiam się w swoich książkach - mówi Dominik Podworski. (zdj. ilustracyjne)
- Poczucie strachu i niepokoju interesuje mnie najbardziej. Na takich emocjach skupiam się w swoich książkach - mówi Dominik Podworski. (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock/Andrei Kobylko

Autor początkujący

Dominik Podworski jest autorem dwóch książek "Zmarli pamiętają" i "Uczeń Iskariota - semestr 1" i nadal określa się mianem pisarza początkującego, choć jak sam przyznaje, słowo "pisarz" i tak jest użyte na wyrost. - Pisanie jest moim hobby od czasów szkolnych, ale prawdziwy pisarz to człowiek, który już zna się na literaturze, radzi sobie w wielu gatunkach. Ja działam na płaszczyźnie kryminał - horror - thriller, choć oczywiście chciałbym poszerzać horyzonty - mówi gość Czwórki.

Nowe życie gier komputerowych

Co dzień zapełnia kilka stron i wkłada je do szuflady. Pierwsza napisana przez niego powieść nadal tam leży, ale dwie kolejne doczekały się wydania. Dużą inspiracją dla gościa Czwórki są gry wideo. - To rozrywka, do której często wracam, bo historie tam wykreowane są obecnie na najwyższym poziomie - przyznaje. - Najlepszy przykład do "The Last of Us" - gra, o której znów jest głośno dzięki serialowi. Z polskiego podwórka wymieniłbym "Wiedźmina", choć akurat adaptacje filmowe powieści Andrzeja Sapkowskiego nie były już tak udane, może za wyjątkiem animacji.

"Kiedy piszę, muszę czuć gęsią skórkę na plecach"

Kryminał w życiu Dominika Podworskiego pojawił się w liceum - wraz z książkami Agathy Christie. - Wydaje mi się, że ten gatunek jest dobrą formą, żeby opowiedzieć ciekawą historię dookoła schematu: zbrodnia, morderca i osoba, która musi rozwikłać zagadkę. Tak jak zrobił to Jakub Żulczyk w "Ślepnąc od świateł" - wyjaśnia rozmówca Adama Smolarka. - Dobrze czuję się w kryminale, bo można tu dużo nadrobić immersją, dialogami i atmosferą, która zadziała na czytelników. Poczucie strachu i niepokoju interesuje mnie najbardziej. I na takich emocjach skupiam się w swoich książkach. Kiedy piszę, muszę czuć gęsią skórkę na plecach.

Sprawdź też:

Dostojewski i creepypasty

O bohaterach najnowszej książki - "Uczeń Iskariota" - Dominik Podworski mówi, że to chłopcy, których życia nie napisała Astrid Lindgren, nie pomalował Papcio Chmiel, ani nie wyreżyserował Nehrebecki czy Królicz. A z Disneyem mają tyle wspólnego, że wciągali i halucynowali się jego szczęściem, które stanowiło dla nich odskocznię od problemów.

- Bliżej mi do Fiodora Dostojewskiego niż do "Dzieci z Bullerbyn" - przyznaje autor. - Zależało mi, żeby utrzymać konwencję "Zbrodni i kary". Inspirowałem się też creepypastą (krótką, fikcyjną historią, rozpowszechnianą w internecie, która ma przestraszyć widza - przyp. red.).  

Posłuchaj
17:40 CZWÓRKA Pasjonauci - pisarz 15.04.2023.mp3 Dominik Podworski o tym, jak postają jego powieści kryminalne (Pasjonauci/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Dominik Podworski (pisarz)

Data emisji: 15.04.2023

Godzina emisji: 12.15

kul

Czytaj także

"Dziewczyna z Summit Lake". Kto zabił Bekkę Eckersley?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 15:40
"Dziewczyna z Summit Lake" to debiutancka powieść Charliego Donlea. - O autorze mówi się, że ma wyjątkowy talent do suspensów. Dzięki temu jest jednym z bardziej znaczących twórców współczesnego thrillera psychologicznego - mówi Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zamknij wszystkie drzwi". Książka dla fanów Iry Levina

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 15:30
"Zamknij wszystkie drzwi" to świetnie napisana powieść łącząca w sobie psychologiczny thriller z elementami horroru. Jej autorem jest mistrz thrillerów, który ciągle zmienia pseudonimy.
rozwiń zwiń