Agatha Chistie mistrzyni tajemnic. Największa z nich dotyczy jej życia

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 12:55
Agatha Chistie to mistrzyni kryminałów, tajemnic i zagadek. Największa tajemnica związana z tą pisarką wcale nie leży w jej powieściach, ale w biografii. 
Agatha Chistie
Agatha ChistieFoto: PAP/DPA

- Pierwszy mąż Agathy, pan Christie, był niesłuchanym nudziarzem, typowym angielskim nudziarzem, który lubił grać w golfa, a książek nie czytał - mówi pisarka Irena Szymańska. - On na polu golfowym spotkał jakąś panią. Agatha zaczęła go coraz mniej widywać w domu. Sam zaczęła mówić o sobie, że jest "golfową wdową" - dodaje. 

Tłumaczka dzieł Agathy Christie, Agata Bańkowska, zwraca uwagę, że był to szczególnie ciężki czas w życiu pisarki. W 1926 roku zmarła jej mama, którą Christie się opiekowała, problemy miał brat. Pisarka była też zazdrosna o męża. - I on pewnego dnia przyszedł do domu i powiedział, że wyprowadza się do swojego klubu - mówi Irena Szymańska. - W Anglii jak chcesz powiedzieć żonie, że się z nią rozstajesz, to się tak mówi, a u nas to się do mamusi jedzie. Wyprowadził się i potem powiedział Agacie, że związał się z panią X, która cudownie gra w golfa. Warto wiedzieć, że Agatha grała w golfa "jak noga" - ocenia. 

11 dni tajemnicy

Wszyscy podejrzewają, że z tymi trudnymi dla pisarki wydarzeniami związane było jej zniknięcie w grudniu 1926 roku. 36-letnia wówczas pisarka zniknęła na 11 dni. Co się z nią wtedy działo, nie wie nikt, a ona, pytana o ten czas, zasłaniała się amnezją. 

- O tym wydarzeniu pisano tomy, ale nikt do dziś nie wie, co się stało. Pewnego dnia Agatha wsiadła do samochodu i odjechała. Wzięła ze sobą najlepsze futro, torebkę z forsą. Nie wzięła dokumentów. Powiedziała, że wróci następnego dnia. Nie wróciła - opowiada pisarka. - Jej samochód został odnaleziony 16 km od domu, na jakimś wzgórzu. A ona rozpłynęła się bez śladu - dodaje. 

W poszukiwania Agathy Christie zaangażowano liczne jednostki policji. Temat jej zniknięcia był numerem jeden w mediach. Okazało się, że Agatha zameldowała się, pod nazwiskiem kochanki męża, w jednym z nadmorskich kurortów. - Przy stoliku rozpoznała ją dopiero dziewczyna, która dostarczała tam mleko czy masło - mówi Irena Szymańska. - Wtedy powiadomiono pana Christie, który zastał Agathę w hotelu, właśnie schodziła na kolację. Co robiła przez 11 dni? Nikt tego nie wie - dodaje. 


Posłuchaj
04:05 czwórka zaklinacze czasu 20.02.2022.mp3 Największa tajemnica życia Agathy Christie (Zaklinacze czasu/Czwórka)

 

W audycji wykorzystano archiwalne nagranie Polskiego Radia - rozmowę z pisarką Ireną Szymańską i tłumaczką dzieł Agathy Christie Agatą Bańkowską. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek 

Data emisji: 20.02.2022

Godzina emisji: 14.42

pj

Czytaj także

Kryminał filmowy. Jaką przeszedł ewolucję i jak wygląda współcześnie?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 15:40
- Kino szybko rozpoznało kryminał i film detektywistyczny jako atrakcyjne dla widza - mówi w Czwórce dziennikarka Katarzyna Czajka-Kominiarczuk. - Pierwszy detektyw Sherlock Holmes wchodzi na scenę już w 1906 roku, czyli na początku kina. Przez te wszystkie lata sam gatunek przechodził kilka przemian.
rozwiń zwiń