Wolontariat w zoo. Oto, dlaczego warto spróbować

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 14:41
Pasja niejedno ma imię. Dla tych, którzy uwielbiają opiekować się zwierzętami, rozwiązaniem, w które warto się zaangażować może być wolontariat w ogrodzie zoologicznym.
Praca wolontariusza w zoo to także piękne momenty
Praca wolontariusza w zoo to także piękne momentyFoto: Shutterstock.com/Matva

- Prowadzę spacery dla zwiedzających, opowiadam o różnych zwierzętach, ich szczególnych cechach charakteru. Specjalizuję się w gorylach i szympansach, wiec mogę mówić o nich godzinami - opowiadała wolontariuszka Katarzyna Królik. - Jedną z moich ulubionych form wolontariatu jest pilnowanie, by ludzie zachowywali się w stosunku do zwierząt z należytym szacunkiem, by nie pukali w szyby, nie dokarmiali zwierząt. 

Wolontariusze mają także inne możliwości. - Można pracować w centrum rehabilitacji dzikich zwierząt, być fotografem, grafikiem, prowadzić warsztaty dla najmłodszych - mówiła Katarzyna Królik. - Zdarzają się także spacery dla osób niewidomych i niedowidzących. 

Sprawdź także:

Ci, którzy chcą zostać wolontariuszami w stołecznym zoo powinni mieć ukończone 18 lat, i po prostu kochać zwierzaki. - W czasie pandemii nie mogliśmy odwiedzać zwierząt, gdy potem wróciłam do nich, pokazywały mi, że mnie pamiętają - wspominała Katarzyna Królik. 

Posłuchaj
04:07 _PR4_AAC 2023_04_22-11-47-13 (1).mp3 Wolontariat w ogrodzie zoologicznym - dlaczego warto to zrobić? (Pasjonauci/Czwórka) 

W pracy wolontariusza najbardziej wymagająca jest praca z osobami, które nie zawsze wiedzą, jak należy prawidłowo zachowywać się ogrodzie zoologicznym. - Miałam dwie takie sytuacje, w których ostatecznie wraz z ochroniarzami musieliśmy wyprosić tych państwa z terenu ogrodu - wspominała Katarzyna Królik. Do najtrudniejszych momentów należy jednak utrata zwierzęcia. - Jako wolontariusze przywiązujemy się do naszych podopiecznych, dlatego odejście każdego z nich jest potworną stratą - tłumaczyła.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Adam Smolarek

Materiał przygotował: Michał Daniluk

Data emisji: 22.04.2023

Godzina emisji: 10.45

kd

Czytaj także

Esperanto. "Język, którego nie można sobie przywłaszczyć"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 12:20
W tym roku mija 136 lat od opublikowania przez Ludwika Zamenhofa podręcznika "Unua libro", zawierającego zasady "języka pokoju”. Dziś esperanto jest językiem uznanym za oficjalny przez Unię Europejską, jest też najczęściej uczonym w chińskich szkołach językiem nieazjatyckim.
rozwiń zwiń