Wolontariat - dlaczego warto pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 20:15
W tym tygodniu obchodziliśmy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, żeby sprawdzić, jak dziś pomagają młodzi Polacy.  
Angażując się w wolontariat, można pomagać różnym potrzebującym i realizować pasje
Angażując się w wolontariat, można pomagać różnym potrzebującym i realizować pasjeFoto: Shutterstock.com/Chatchai.wa

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to święto wolontariuszy i organizacji, które zajmują się wolontariatem na całym świecie. Obchodzone 5 grudnia święto zostało ustanowione w 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.  

Pomoc potrzebującym

Wiele osób na co dzień angażuje się w pomoc. Ten rok jednak był dla Polaków prawdziwym testem człowieczeństwa i odruchów serca. Konflikt na Ukrainie sprawił, że obok osób, które zawsze działały na rzecz innych, pojawiły się nowe. - Ta pomoc, która się uruchomiła na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy, jest czymś nieporównywalnym do jakiegokolwiek wcześniejszego zjawiska. Możemy to tylko porównać z historią wielkiej powodzi - mówi Agnieszka Lissowska-Lewkowicz, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie. - Dramatyczne informacje, które do nas docierały, sprawiały, że nawet jeżeli ktoś nie miał do czynienia z wolontariatem, wstawał z kanapy i szedł pomagać.


Motywacja i nauka

Wolontariat młodych to nie tylko chęć zbierania punktów na studia, motywacje są różne. - Są osoby, które chcą pomagać i z potrzeby serca robić dobre uczynki. Są też tacy, którzy mówią o zmianie społecznej - opowiada rozmówczyni Piotra Firana. - Część chce się rozwijać w inny sposób, niż umożliwia to szkoła, studia czy praca.

Jak podkreśla gość audycji, wolontariat bardzo pomaga wyjść ze schematu i strefy komfortu. Dzięki niemu wielu rzeczy można się nauczyć. - Na przykład młodzi ludzie mogą dowiedzieć się, jak zarządzać budżetem w ramach projektu wolontariackiego. Mogą nauczyć się komunikacji z różnymi grupami wiekowymi np. seniorami - wymienia specjalistka. - Mogą także zdobyć wiedzę o świecie, poznać nowych ludzi i poszerzyć horyzonty.

Oprócz umożliwienia realizacji chęci pomagania wolontariat to dużo innych korzyści. Młodzi ludzie są coraz bardziej tego świadomi, dlatego coraz chętniej się zgłaszają.


Źr. Facebook/Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu


Jak pomagać?

Sposobów jest wiele. Można pomagać przez organizacje, ale także pomagać sąsiadowi, dzieciom, seniorom czy społeczności lokalnej. - Bardzo silnie rozwija się wątek ekologiczny, to może być sprzątanie świata, ale także  pomoc zwierzętom - mówi gość audycji. - Coraz szerzej mówimy o wolontariacie w sporcie i w kulturze. Muzea i biblioteki to są instytucje, które bardzo intensywnie się na wolontariuszy otwierają.

Jak zrobić pierwszy krok? Wystarczy w internecie wpisać słowo "wolontariat" - tam znajdziemy profesjonalne ogłoszenia instytucji, które potrzebują wsparcia. Większość organizacji pomocowych w specjalnych zakładkach zamieszcza informacje o aktualnych wolontariatach. Wystarczy dołączyć.


Posłuchaj
09:56 Czwórka/Czat Czwórki - wolontariat 07.12.2022.mp3 O wolontariacie opowiada Agnieszka Lissowska-Lewkowicz ze Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie (Czat Czwórki/Czwórka)

 

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Agnieszka Lissowska-Lewkowicz (Prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie) 

Data emisji: 07.12.2022

Godzina emisji: 15.20

aw/pj/kor

Czytaj także

Współczesne niewolnictwo - co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 23:20
- Świadomość handlu ludźmi na świecie jest niska, w Polsce jest bardzo bardzo niska - mówi Karolina Dudzic z organizacji A21. Aby podnieść świadomość problemu współczesnego niewolnictwa, w Warszawie i w wielu miastach na całym świecie odbędzie się Marsz dla Wolności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku - jak pomóc innym?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 18:25
Dla wielu pacjentów przeszczep szpiku jest jedyną szansą na powrót do zdrowia, jednak nie tak łatwo znaleźć "bliźniaka genetycznego". Tylko pół procent światowej populacji, liczącej już blisko 8 miliardów ludzi, jest zarejestrowana w bazie potencjalnych dawców szpiku - to kropla w morzu potrzeb. W Ogólnopolskim Dniu Dawcy Szpiku sprawdzamy jak zostać dawcą i obalamy mity, które wokół tego tematu narosły.
rozwiń zwiń