Nanolearning albo mnemotechniki. "Warto się uczyć w każdym wieku"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 14:37
Pojawiają się kolejne metody, dzięki którym uczniowie mają bardziej skutecznie przyswajać potężne dawki informacji. Jedną z nich jest nanolearning. To sposób nauczania polegający na przekazywaniu młodym ludziom niewielkich elementów materiału w krótkim czasie. 
Jak internet może pomagać w popularyzacji nauki?
Jak internet może pomagać w popularyzacji nauki?Foto: shutterstock.com/fizkes

- W ostatnich latach jesteśmy przebodźcowani, liczba "rozpraszaczy", które dostajemy każdego dnia, jest ogromna. To oczywiście wpływa na nasze zdolności poznawcze - mówił Marcin Stopa, socjolog i szef platformy nanolearningowej. - Jeszcze sto lat temu było tego o wiele mniej. Dziś młodzi ludzie na co dzień skanują wszystko, co ich otacza, dlatego ich uwaga przeskakuje momentalnie z jednego powiadomienia na drugie. Uczą się skupiania na jednej rzeczy, ale to nie zawsze działa - podkreślał gość Czwórki. - Chwytamy telefony czy zaglądamy na monitor komputera, ale w rzeczywistości nie potrafimy z tych zdobyczy techniki mądrze i świadomie korzystać.

Dlatego ważna jest edukacja. - Nasza rzeczywistość ewoluuje bardzo dynamicznie, dlatego też zmieniają się metody nauczania, zwłaszcza w przypadku przedstawicieli pokolenia "Z", czyli młodych ludzi - mówił Marcin Stopa. Organizowane są m.in. kursy nanolearningowe. To lekcje, które trwają zwykle od dwóch do dziesięciu minut i mają formę krótkich filmów czy nagrań dźwiękowych. Ten styl uczenia się "na jeden kęs" przeznaczony jest zwłaszcza dla osób, których przeciętny czas skupienia uwagi jest bardzo krótki. Inną formą są przeróżne mnemotechniki. To sposoby ułatwiające zapamiętywanie, a przede wszystkim przechowywanie i przypominanie sobie informacji. - We wszystkich przypadkach cel jest podobny: nauka - podkreślał Marcin Stopa.

Posłuchaj
08:52 czwórka nano_PR4_AAC 2023_02_01-15-18-09 (1).mp3 Jak uczyć się skutecznie w każdym wieku? Mówi Marcin Stopa (Czat Czwórki)  

Posłuchaj także:

- Warto się uczyć w każdym wieku, nie tylko będąc młodym - podkreślał gość Czwórki. Chodzi o matematykę, historię czy języki obce, ale także takie umiejętności jak sztuka negocjacji czy konwersacji, praca zespołowa albo produktywność w życiu zawodowym. - Nie patrzmy na naukę przez pryzmat zdobywania informacji. Edukacja wpływa na naszą zdolność rozumienia świata, ale także na to, jak potem się zestarzejemy i w jakiej będziemy kondycji intelektualnej - podkreślał gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Marcin Stopa, socjolog i szef platformy "SeeWidely"

Data emisji: 01.02.2023

Godzina emisji: 15.15

kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkoła bez telefonów? "Lepiej tłumaczyć niż zakazywać"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 16:40
Kolejne kraje zakazują używania telefonów komórkowych w szkołach. Zakaz obowiązuje już m.in. we Francji, Włoszech, w Grecji, Portugalii i Chinach. Powód? Problemy z koncentracją na lekcjach, uzależnienie od internetu oraz negatywny wpływ na relacje społeczne. Czy można zabronić używania telefonów w szkole?
rozwiń zwiń