Esperanto. "Język, którego nie można sobie przywłaszczyć"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 12:20
W tym roku mija 136 lat od opublikowania przez Ludwika Zamenhofa podręcznika "Unua libro", zawierającego zasady "języka pokoju”. Dziś esperanto jest językiem uznanym za oficjalny przez Unię Europejską, jest też najczęściej uczonym w chińskich szkołach językiem nieazjatyckim.
Ludwik Zamenhof w roku 1887 opublikował podstawy języka esperanto w książce Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny.
Ludwik Zamenhof w roku 1887 opublikował podstawy języka esperanto w książce "Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny”.Foto: Shutterstock.com/Miriam82

Esperato jest językiem, który rządzi się naprostszymi zasadami - rzeczowniki mają jedną końcówkę, są tylko trzy czasy, nie ma wyjątków od reguł. - Jeśli chodzi o słownictwo, to czerpie najwięcej z języków romańskich więc brzmi podobnie jak francuski, włoski i hiszpański - wyjaśnia członek Polskiej Młodzieży Esperanto Tomek Kubisiowski 

- Słowo "esperanto" w wolnym tłumaczeniu oznacza "wielkie marzenie". Narodziło się ono w głowie Ludwika Zamenhofa i dotyczyło tego, żeby połączyć wszystkich ludzi - tłumaczyła w Czwórce dziennikarka i esperantystka Gabriela Kosiarska. Ludwik Zamenhof był białostockim Żydem, który dorastał w wielokulturowym otoczeniu. Już wtedy zauważył, że wiele konfliktów między ludźmi bierze się stąd, że nie potrafią się oni między sobą dogadać. Postanowił więc wymyślić uniwersalny język, na tyle prosty, aby mógł się go nauczyć każdy. Jego zasady zawarł w wydanym za własne pieniądze podręczniku, którego darmowe kopie rozesłał do lingwistów z całego świata. - Esperantyści to ludzie ciekawi świata. Najlepszym dowodem jest The Pasporta Servo - serwis, który umożliwia couchsurfing tylko dla użytkowników tego języka - opowiada gość Czwórki. - Esperanto to także kultura, w tym literatura, muzyka i filmy. Zajmuję się tłumaczeniami i teraz przekładam na ten język eseje Georga Orwella.  

Sprawdź też:

Wymyślony przez Zamenhofa język zyskał największą popularność w latach 70. i 80., ale i dziś nie brakuje jego zwolenników. Według różnych szacunków posługuje się nim od dwóch do czterech milionów ludzi, a dla dziesięciu tysięcy jest on wręcz pierwszym językiem, jakim komunikują się z nimi ich rodzice esperantyści. – Dzięki temu łatwiej nauczyć się potem każdego innego języka – wyjaśnia rozmówca Michała Daniluka. - Esperanto to także lek dla tych, którzy zniechęcili się długoletnią i bezskuteczną nauką na przykład angielskiego. 

Posłuchaj
03:19 CZWÓRKA Pasjonauci - esperanto 15.04.2023.mp3 Kto uczy się dzisiaj języka stworzonego przez Ludwika Zamenhofa? (Pasjonauci/Czwórka)

Członek Polskiej Młodzieży Esperanto podkreśla też, że ludziom potrzebne jest neutralne źródło komunikacji. - Kiedy Polak rozmawia z Amerykaninem po angielsku, to nie jest to rozmowa równego z równym. Esperanto jest pomostem. Językiem, który żaden naród nie może sobie przywłaszczyć.  

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Adam Smolarek

Materiał przygotował: Michał Daniluk

Data emisji: 15.04.2023

Godzina emisji: 10.45

kul

Czytaj także

Centrum Archiwistyki Społecznej. "Zabawa w pamiętanie"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 19:00
- Archiwum zazwyczaj kojarzy się z zakurzonymi teczkami ukrytymi na strychu lub w piwnicy. Archiwum społeczne jest dla ludzi, zakłada partycypację i współtworzenie zbiorów– wyjaśniają Ewa Majdecka i Iwona Oleszczuk-Jaźwiecka z Centrum Archiwistyki Społecznej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kulturalny Cham". Blog o kulturze bez kolesiostwa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 17:50
Możesz z nim zjeść street food na peronie, targować się podczas zakupów, poznać wielokulturową twarz stolicy, zagrać w bule, ale też - wybrać się do Teatru Wielkiego na przedstawienie baletowe. - Chcę żyć pełnią życia i czerpać z każdego fragmentu rzeczywistości - mówi Filip Pyśniak, autor bloga "Kulturalny Cham".
rozwiń zwiń