Obserwowanie ptaków, czyli birdwatching. Od czego zacząć?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2023 16:50
Obserwowanie dzikich ptaków w wielkim mieście jest możliwe. - W birdwatchingu fajne jest to, że możemy wybierać, jakie gatunki chcemy znaleźć i dostosować pory obserwacji do własnych potrzeb - mówił Rafał Głąbski. 
By fotografować dzikie ptaki wcale nie trzeba wyjeżdżać z miasta
By fotografować dzikie ptaki wcale nie trzeba wyjeżdżać z miastaFoto: Shutterstock.com/Alitsiya
  • W jaki sprzęt warto się zaopatrzeć, jeśli chcemy obserwować ptaki?
  • Czy birdwatching to hobby dla każdego?
  • Ptaki w wielkim mieście - dzikie gatunki spotkasz też nad Wisłą

Oddalenie od miasta i bliskość natury zwiększają szansę na poznanie nowych gatunków ptaków i spotkanie z dzikimi zwierzętami. Jednak nie trzeba wyjeżdżać z aglomeracji, by podziwiać naturę. Rafał Głąbski to obserwator ptaków, który swoją pasję z powodzeniem uprawia w miastach.

- Zaczęło się w 2010 roku, gdy studiowałem jednocześnie na dwóch uczelniach w Warszawie. Przechodziłem wówczas codziennie przez park, aż pewnego dnia, wiosną usłyszałem, jak wiele się dzieje w świecie przyrody. To były dla mnie nowe dźwięki, chciałem pójść o krok dalej i dowiedzieć się, jakie gatunki je wydają - wspominał gość Czwórki. - Nie było wówczas takich technologii, jak dziś, więc korzystałem z książek, m.in. z dwutomowego "Atlasu ptaków". Stopniowo poszerzałem swoją wiedzę, aż byłem w stanie rozpoznać podstawowe odgłosy - opowiadał. Dziś warto sięgać po pomoc specjalnych aplikacji, które pomogą nam identyfikować ptaki dzięki ich zdjęciom, bądź nagrywanym przez nas odgłosom. - To może być duża pomoc dla początkujących ptasiarzy - zaznaczał Rafał Głąbski. 

Lornetka - nieodłączny atrybut ptasiarza. Jaką wybrać?

Rozpoznanie ptaków to dopiero kolejny etap. Najpierw warto nauczyć się dostrzegać i obserwować zwierzęta tak, by ich nie spłoszyć. - Polecam noszenie prostej lornetki, którą będziemy chcieli mieć każdego dnia przy sobie podczas spacerów czy wycieczek. Powinna być kompaktowa, dobrze leżeć w dłoni, mieścić się w torebce czy kieszeni. Ptaki pojawiają się najczęściej nagle i równie szybko odlatują, więc warto mieć sprzęt pod ręką - tłumaczył gość Czwórki.

Sprawdź także: 

Jak podkreślał, zamiast najtańszych modeli, nawet na początku powinniśmy zainwestować w nieco lepszy sprzęt. To pozwoli nam dostrzec więcej szczegółów. - Jakość wykonania jest tu niezwykle ważna. Warto kupić w model, na który producent da nam gwarancję, bo to zapewni dodatkowo spokój użytkowania - wyliczał. 

Posłuchaj
07:46 czwórka ptaki_PR4_AAC 2023_07_08-09-18-23.mp3 Jak skutecznie i mądrze obserwować ptaki? Radzi Rafał Głąbski (Pasjonauci/Czwórka) 

Birdwatching to hobby dla każdego?

Gość Czwórki podróżował niemal po całej Polsce w poszukiwaniu rzadkich ptasich okazów. - Byłem na rozlewiskach nad Biebrzą, w Łódzkiem czy na Mazowszu - wspominał Rafał Głąbski. - W birdwatchingu fajne jest to, że każdy może dowolnie wybrać styl, który mu odpowiada, a także gatunki ptaków, które chce zobaczyć. Wiosną można wstawać o świcie, by nasłuchać się jak najwięcej godowych śpiewów ptaków, albo fotografować ptaki brodzące w zbiornikach wodnych nieco później - mówił Rafał Głąbski. - Nie trzeba wstawać o trzeciej nad ranem, ale są ludzie, którzy lubią taki styl. 

Ptak w wielkim mieście. "Warszawa jest wyjątkowa"

- Przez Warszawę przepływa duża rzeka, czyli Wisła. Dlatego wśród polskich miast jest to miejsce bardzo wyjątkowe - mówił Rafał Głąbski. - Na co dzień widzimy wyłącznie ułamek bogactwa fauny, którą mamy w Warszawie - zaznaczył. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Rafał Głąbski (obserwator ptaków)

Data emisji: 08.07.2023

Godzina emisji: 09.15

kd

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń