Andżelika Piechowiak: aktorstwo to zawód dla wszechstronnych

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 09:00
Nienaganna dykcja, kultura słowa, ale też i sprawność fizyczna. Aktorstwo to zawód, w którym nie wystarczy mieć talent. Równie ważne są systematyczne ćwiczenia - przekonuje aktorka.
Audio
  • Andżelika Piechowiak, aktorka teatralna i filmowa, opowiada w Czwórce o trudach zawodu aktora (Instytut Zatrudnienia/Czwórka)
Andżelika Piechowiak opowiada o tym jak wyglądają studia aktorskie
Andżelika Piechowiak opowiada o tym jak wyglądają studia aktorskieFoto: PAP/Stach Leszczyński

Do studiów aktorskich trzeba być przygotowanym, dostanie się do szkoły teatralnej za pierwszym razem to nie lada wyzwanie. - Trzeba przygotować teksty, piosenki, mieć kondycję fizyczną. Przy pierwszym etapie w ciągu kilku minut zapada decyzja czy dana osoba przechodzi dalej - opowiada aktorka Andżelika Piechowiak.

Podczas czteroletniej nauki studenci, podzieleni na kilkunastoosobowe grupy, uczą się historii kultury, sztuki, teatru, filmu, literatury czy kostiumologii, ale mają też bardzo dużo zajęć praktycznych. - Nie wyobrażam sobie tego zawodu bez umiejętności opanowania głosu, oddechu - mówi aktorka i dodaje, że już pierwszy kontakt z profesorami uświadamia młodym ludziom, jakie trudności ich czekają w przyszłej pracy.

W audycji zdradziliśmy, jakie cechy powinien posiadać aktor i wybraliśmy się na zajęcia z kultury słowa i dykcji oraz piosenki aktorskiej. Podpowiadaliśmy też, jak należy ćwiczyć, żeby mieć idealną dykcję.

***

Tytuł audycji: Instytut Zatrudnienia

Prowadzi: Katarzyna Węsierska

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Gość: Andżelika Piechowiak (aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie)

Data emisji: 17.03.2016

Godzina emisji: 12.00

jt/kd

Czytaj także

Zawód: nurek. Praca, która jest pasją

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 07:00
Zawodowy nurek może pracować na przykład w portach i na platformach wiertniczych, czyszcząc obiekty położone pod wodą. Druga opcja to bycie instruktorem nurkowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryzjer. "Zawód, w którym możesz zaszaleć"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 15:30
- Nie lubię, kiedy klientka siada w fotelu i mówi mi, co mam robić. To jest najgorsze, co może się zdarzyć u fryzjera – tłumaczy fryzjer Marcin Kasper.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód - handlowiec. Jak zdobyć dobrze płatną pracę?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 15:24
Osoba, która decyduje się na naukę w tym kierunku podobno powinna być przebojowa, ambitna, wyznaczać sobie śmiałe cele i konsekwentnie je realizować.
rozwiń zwiń