Uroczysko Wołkołatka. Wielkopolska spoza map

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 12:20
W "Hotspocie" razem z dziennikarzem Polskiego Radia Poznań powędrowaliśmy do miejsca, które zabiera nas w czasy podbojów Mieszka I. - Jestem tu pierwszy raz, a to tylko dlatego, że na autostradzie spotkałem ludzi ze średniowiecznym uzbrojeniem - mówił napotkany przez Tomasza Sosnowskiego turysta.
Audio
  • Uroczysko Wołkołatka - wczesnosłowiański zakątek Wielkopolski (Hotspot/Czwórka)
Wielkopolska - Uroczysko Wołkołatka w Woli Jabłońskiej. Fragment odtworzonej osady wczesnosłowiańskiej
Wielkopolska - Uroczysko Wołkołatka w Woli Jabłońskiej. Fragment odtworzonej osady wczesnosłowiańskiej Foto: Tomasz Sosnowski
Sprawdź też:
rower rowerzysta podróże wakacje 1200.jpg
Ekoturystyka. W zgodzie z naturą i samym sobą

Twórcą wczesnosłowiańskiego Uroczyska Wołkołatka jest Albert Kiszkurno, założyciel Drużyny Wojów Piastowskich Jantar. -  Moim marzeniem było stworzenie parku historycznego, zupełnie innego od wszystkich innych skansenów w Polsce. Tutaj świat baśni i legendy przeplata się ze światem rzeczywistych postaci, z dźwiękami muzyki, opowieścią o bogach i herosach, o mitycznych postaciach z naszej historii - opowiadał Albert Kiszkurno. W Uroczysku Wołkołatka można nauczyć się sztuki dawnego rzemiosła, uleczyć skołataną duszę w chacie wiedźmy, uczestniczyć w krwawej bitwie wojów, a na koniec posilić się i zrelaksować w hali księcia.

W audycji "Hotspot" opowiadaliśmy także o historii Drużyny Wojów Piastowskich Jantar. Ponadto o nowej filmowej produkcji rozmawialiśmy ze Zdzisławem Cozakiem, reżyserem i scenarzystą oraz autorem realizowanego dla TVP Historia cyklu "Tajemnice początków Polski". - Chcemy pokazać grody związane z początkami Polski. Tutaj Mieszko I będzie walczył z ludnością plemienną, co nastręcza jednak wielu problemów natury historycznej. Okazuje się, że istnienie niektórych wczesnosłowiańskich plemion można podważyć - tłumaczył reżyser.

Posłuchaj też:
dziewczyna turysta mapa 1200.jpg
Podróże po Polsce. Wędrujemy po Mazowszu

A kogo w jego filmie zagra Albert Kiszkurno? Tego dowiecie się słuchając całego nagrania pierwszej godziny "Hotspotu". Zapraszamy też do wysłuchania drugiej godziny audycji, w której Mateusz Kulik o ulubionych zakątkach naszego kraju rozmawiał z podróżniczką Bernardettą Baran.

Hotspot z 20.05.2017 - druga godzina <<<

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotował: Tomasz Sosnowski (dziennikarz Polskiego Radia Poznań)

Data emisji: 20.05.2017

Godzina emisji: 16.07

jsz/gs

Uroczysko Wołkołatka/fot. Tomasz Sosnowski Uroczysko Wołkołatka/fot. Tomasz Sosnowski
Uroczysko Wołkołatka/fot. Tomasz Sosnowski Uroczysko Wołkołatka/fot. Tomasz Sosnowski
Uroczysko Wołkołatka/fot. Tomasz Sosnowski Uroczysko Wołkołatka/fot. Tomasz Sosnowski

Czytaj także

Wielkopolska tropem Mickiewicza i Tercetu Egzotycznego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 15:01
Przez Wielkopolskę wędrowaliśmy z dala od najbardziej uczęszczanych turystycznych szlaków i odwiedziliśmy m.in. mickiewiczowskie Soplicowo, a także… Muzeum Tercetu Egzotycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznań jak Hollywood? "Filmowcy pokochali to miasto"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 16:03
- Animacja "Autoterror", teledysk Mary Komasy i thriller "Chronology" z Williamem Baldwinem to tylko niektóre produkcje kręcone w Poznaniu. W tym roku nasze miasto zaprezentuje się też na Berlinale w obrazie "Serce miłości" - mówi Michał Gramacki z Poznan Film Commission.
rozwiń zwiń