Teatr im. Juliusza Osterwy, czyli Lublin od kulis

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 17:30
- Jak na ówczesne czasy był to jeden z najnowocześniejszych i najpiękniejszych budynków teatralnych w Europie. Nie doszłoby jednak do jego powstania, gdyby nie dwaj "bracia-szaleńcy"... - opowiada Anna Nowak, aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Audio
  • Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie od kulis (Hotspot/Czwórka)
Siedziba Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie znajduje się w jednym z najstarszych budynków teatralnych w Polsce - przy ul. Narutowicza 17 w Lublinie. Gmach teatru wybudowany został w 1886 roku i od tamtej pory prowadzone w nim były różnego rodzaju działania teatralne
Siedziba Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie znajduje się w jednym z najstarszych budynków teatralnych w Polsce - przy ul. Narutowicza 17 w Lublinie. Gmach teatru wybudowany został w 1886 roku i od tamtej pory prowadzone w nim były różnego rodzaju działania teatralneFoto: PAP/Mirosław Trembecki

Czytaj także
kielce 1200.jpg
Świętokrzyskie. Ujazd, kościoły i Czerwony Kapturek

Juliusz i Alfred Frickowie  na łamach "Tygodnika budowalnego" ogłosili międzynarodowy konkurs na budowę teatru. - Wygrał go architekt z Warszawy Karol Kozłowski - opowiada aktorka.

Budynek ma takie miejsca, których widz zazwyczaj nie ogląda, miejsca, do których trudno wejść na co dzień. - Pięknie zdobione sztukaterią loże zarezewowane były dla ludzi zamożnych i wpływowych. Część z nich połaczona była bezpośrednio ze sceną. Zasiadali tam protektorowie ironicznie nazywani "koneserami baletowego ciała". Zazwyczaj byli to rajcy miejscy, którzy wzywali najbardziej urodziwe tancerki na prywatne kolacje - dodaje Anna Nowak i wyjaśnia, co w lożach robiła "złota młodzież lubelska" i dlaczego aktorzy nie mogli odzywać się do publiczności ze sceny.

Kim jest inspicjent i dlaczego aktor nie może bez niego grać? Kto w teatrze jest największym przyjacielem aktorów? Jak w teatrze robi się burzę?


Teatr im. J. Osterwy w Lublinie Teatr im. J. Osterwy w Lublinie

W audycji także popularyzator turystyki przyrodniczej Piotr Chorzela opowiada o projekcie "Las w Nas" >>>

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Anna Nowak (aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie)

Data emisji: 17.02.2018

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Wieliczka. Zwiedzaj kopalnię soli jak twardziel!

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 10:00
To magiczne miejsce nieopodal Krakowa, w którym zatrzymał się czas, a jego sława dawno wyszła poza granice Polski. Teraz Kopalnia Soli w Wieliczce kusi też tych, którzy lubią ekstremalne przeżycia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świętokrzyskie. Ujazd, kościoły i Czerwony Kapturek

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 17:40
- Kiedyś Kielce omijało się szerokim łukiem, bo to miasto nie stanowiło żadnej turystycznej atrakcji. Tymczasem ja odkrywanie uroków Świętokrzyskiego proponuję zacząć właśnie od Kielc - zachęca przewodnik Dorota Wójcik.
rozwiń zwiń