Wieliczka. Zwiedzaj kopalnię soli jak twardziel!

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 10:00
To magiczne miejsce nieopodal Krakowa, w którym zatrzymał się czas, a jego sława dawno wyszła poza granice Polski. Teraz Kopalnia Soli w Wieliczce kusi też tych, którzy lubią ekstremalne przeżycia.
Audio
  • Justyna Tylczyńska na trasie górniczej w Kopalni Soli w Wieliczce (Hotspot/Czwórka)
Justyna Tylczyńska i ekipa turystów, z którymi przeszła trasę górniczą w Wieliczce
Justyna Tylczyńska i ekipa turystów, z którymi przeszła trasę górniczą w WieliczceFoto: mat. promocyjne/Kopalnia Soli w Wieliczce

Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce, która od lat wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO przygotowała dla turystów zupełnie nową atrakcję, czyli trasę górniczą dla twardzieli. - To ekstremalna wędrówka chodnikami kopalni, których jest ponad 300 kilometrów. Wszystko odbywa się głęboko pod ziemią i wymaga ostrożności - wyjaśnia przewodnik Mariusz Dyla.


Justyna Tylczyńska w Wieliczce Justyna Tylczyńska w Wieliczce

Uczestnicy wycieczki muszą liczyć się z niedogodnościami. Teren jest nierówny, zdarza się im człapać w wyciekach solankowych albo brnąć w błocie, a żeby wejść do wyrobisk muszą czołgać się w wąskich przejściach, albo wchodzić po rozkołysanych drabinach. Czasami natykają się na... klatki dla kanarków. - Ktoś kiedyś wymyślił, że kanarki wyczuwają metan. Dlatego, głównie w kopalniach niemieckich i śląskich, wieszało się takie klatki przy stropie i obserwowało zachowanie ptaka - wyjaśnia przewodnik. I dodaje, że  kanarki to nie jedyne zwierzęta, które można było spotkać w kopalni. Były też konie, w tym klacz Baśka.

Justyna Tylczyńska sprawdziła też, dlaczego w Wieliczce nie ma bakterii, poznała tradycję i historię wielickiej kopalni oraz dowiedziała się dlaczego Kraków leży koło Wieliczki, a nie Wieliczka koło Krakowa. Więcej o przygodzie naszej reporterki 135 km pod ziemią dowiesz się tutaj >>>

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Data emisji: 23.12.2017

Godzina emisji: 16.18

kul/kd

Czytaj także

Od Krakowa po Kaszuby. Zwiedzamy Polskę z Anną Piernikarczyk

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 23:00
Nasz gość ma za sobą 1011092 kilometrów przebytej drogi. Bo przemierzanie naszego kraju to jej największa pasja. - Chcemy zwiedzać Polskę, bo jest piękna i fajna - mówiła Anna Piernikarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tandemem do Laponii. "Pies był dla nas najważniejszy"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 20:19
By dostać się do Laponii rowerem z przyczepką, rzucili wszystko i przez rok układali sobie życie na nowo. - Po prostu chcieliśmy popularyzować podróżowanie z psami - mówią w Czwórce Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki, którzy nasze studio odwiedzili wraz z Kadlukiem.
rozwiń zwiń