Uzdrowisko pod Warszawą? Zapraszamy do Konstancina

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 14:00
W 1917 roku podwarszawska miejscowość otoczona Lasami Chojnowsko-Słomczyńskimi i Lasem Kabackim została uzdrowiskiem. Co dziś oferuje turystom Konstancin-Jeziorna?
Audio
  • Konstancin-Jeziorna - jedyne takie uzdrowisko (Hotspot/Czwórka)
Kuracjuszki przy grzybku-inhalatorze w tężni solankowej - Konstancin-Jeziorna, 1983 rok
Kuracjuszki przy grzybku-inhalatorze w tężni solankowej - Konstancin-Jeziorna, 1983 rokFoto: PAP/Tomasz Prażmowski

Czytaj także
Podlasie Bug rower 1200.jpg
Podróże bez prądu. Wyłącz zasięg i zasil się podlaską naturą

Konstancin-Jeziorna nadal spełnia wymogi, by być największym i jedynym uzdrowiskiem na Mazowszu. Mamy tu specyficzne warunki klimatyczne, przyrodę i wody mineralne. W latach 70. XX wieku w Parku Zdrojowym rozpoczęła działalność tężnia solankowa. Do dziś miejscowość słynie także z zabudowy willowej. - Jednym z najbardziej znanych obiektów jest "Hugonówka" założona w 1918 roku przez Hugona Seydla - opowiada mieszkaniec Konstancina, Cezary Żegliński. - W tej chwili mieści się tam dom kultury, a wcześniej był zakład przyrodoleczniczy - dodaje. Rozmówca Mateusza Kulika mówi także o dwóch rodach, które ukształtowały historię tej miejscowości i o symbolu miasta, do którego dziś nie ma wstępu.


Czytaj także
buty lublin nac 1200.jpg
Lublin sprzed lat - raj dla fashionistek i łowców sensacji

W "Hotspocie" wybraliśmy się także w podróż po Polsce śladami Karola Wojtyły. Jan Paweł II - papież, filozof, poliglota, aktor - był też miłośnikiem przyrody i turystyki. Które miejsca były najbliższe jego sercu? Posłuchaj >>>

***

Audycja: Hotspot

Prowadzący: Mateusz Kulik

Data emisji: 20.10.2018

Godzina emisji: 16.15

kul/kd

Czytaj także

Wieliczka. Zwiedzaj kopalnię soli jak twardziel!

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 10:00
To magiczne miejsce nieopodal Krakowa, w którym zatrzymał się czas, a jego sława dawno wyszła poza granice Polski. Teraz Kopalnia Soli w Wieliczce kusi też tych, którzy lubią ekstremalne przeżycia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr im. Juliusza Osterwy, czyli Lublin od kulis

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 17:30
- Jak na ówczesne czasy był to jeden z najnowocześniejszych i najpiękniejszych budynków teatralnych w Europie. Nie doszłoby jednak do jego powstania, gdyby nie dwaj "bracia-szaleńcy"... - opowiada Anna Nowak, aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
rozwiń zwiń