Bł. ks. Jerzy Popiełuszko był wolnym człowiekiem. To było jego zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 09:00
Lubił jazdę motocyklem, kochał ludzi i był zdeterminowany w walce o dobro, pokój i wolność. 19 października minęła 30. rocznica zamordowania bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Audio
  • Życie i spuścizna bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jak jego dorobek oceniają dziś młodzi ludzie? Rozmowa z Eweliną Steczkowską, Michałem Konradem reżyserem filmu "Mateo" i Mateuszem Matyszkowiczem z "Frondy" (Czwórka/W dobrych zawodach)
Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko
Błogosławiony ksiądz Jerzy PopiełuszkoFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Pokolenie dzisiejszych pięćdziesięciolatków doskonale pamięta, kim był bł. ks. Jerzy Popiełuszko, a także, jak ważne dla Polaków w okresie PRL były jego msze za Ojczyznę i szeroko rozumiana działalność opozycyjna. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko zapamiętany został jako kapelan "Solidarności", więźniów, duszpasterz służby zdrowia, który zginął śmiercią męczeńską.

Choć czasy się zmieniły okazuje się, że o księdzu z warszawskiego Żoliborza pamiętają nie tylko starsi, ale także młodzi ludzie. Jak przyznaje Ewelina Steczkowska, wolontariuszka z Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, uczył on, by młodzi ludzie patrzyli w przyszłość, zamiast skupiać się na teraźniejszości. I jego słowa powinny być zapamiętane. - W nauczaniu ks. Jerzego najważniejsze są moim zdaniem trzy wątki, które mogą być bez wątpienia drogowskazem dla wszystkich ludzi młodych. Niezależnie od tego, jakie są ich zapatrywania polityczne i stopień zaangażowania w życie Kościoła – przekonuje Steczkowska i wymienia wolność, prawdę i godność człowieka. - O wolności ksiądz Popiełuszko mówił przecież wielokrotnie, a fałszem brzydzi się każdy z nas - tłumaczy Steczkowska.

Czytaj także: Jak zmienia się nasze podejście do religii i wiary <<<

Jej zdaniem do ks. Popiełuszki rzesze ludzi przyciągała właśnie autentyczność. - On był prawdziwy w tym, co robił - mówi gość Czwórki. - Miał zarówno zalety, jak i wady, był zwyczajnym skromnym człowiekiem. Nauczył się, jak być wolnym wewnętrznie, mimo że cały kraj był zniewolony. I na tym polega zwycięstwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

By dowiedzieć się więcej o życiu i spuściźnie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, posłuchaj nagrania całej rozmowy z Eweliną Steczkowską, z audycji "W dobrych zawodach".

(kd, ei)

Czytaj także

Sekty - jak się przed nimi bronić?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2013 11:21
Wakacje to czas, kiedy nawiązujemy wiele nowych relacji, poznajemy ludzi z różnych stron kraju i świata. Zdarza się, że pod życzliwością ukryta może być chęć wciągnięcia w relacje niebezpieczne, takie jak sekty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dyskutować o wierze i religii?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 14:20
Ateizm urojony – czyli jak dyskutować z ateistą? W Nocnych Czatach poszukamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób dyskutować o wierze, jak mądrze argumentować swoje stanowisko i jak odpowiadać na wątpliwości, a czasami również zarzuty, związane z tematami Kościoła, wiary, religii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hellenizm: wiara, która pomaga w odnalezieniu swojej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 12:00
Poza potężnymi religiami, jak Chrześcijaństwo, Buddyzm, czy Hinduizm, istnieją także mniejsze, m.in. wiara w Latającego Potwora Spagettti czy Hellenizm, którego wyznawcy czczą bogów znanych z Mitologii Greckiej.
rozwiń zwiń