X Zjazd Gnieźnieński. Religia daje wolność

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 13:46
W Gnieźnie spotkało się 60 prelegentów z 10 krajów. X Zjazd Gnieźnieński to wyjątkowe ekumeniczne spotkanie 9 kościołów chrześcijańskich, przedstawicieli żydów i muzułmanów - by rozmawiać o wolności.
Audio
  • Ks. Marek Kotyński opowiada o wierze i wolności z nią związanej, w kontekście X Zjazdu Gnieźnieńskiego (W dobrych zawodach/Czwórka)
  • X Zjazd Gnieźnieński. Panel "Ukraina-Polska-Rosja. Czy możliwe jest pojednanie" - relacja Tomasza Sosnowskiego (Nowiny Radiowej Czwórki/Czwórka)
  • X Zjazd Gnieźnieński. Temat "Pojednanie" - relacja Tomasza Sosnowskiego (Nowiny Radiowej Czwórki/Czwórka)
Prymas Polski abp Wojciech Polak, abp. Stanisław Gądecki i prezydent Andrzej Duda, podczas otwarcia wystawy Chrzest - Św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, w ramach X Zjazdu Gnieźnieńskiego
Prymas Polski abp Wojciech Polak, abp. Stanisław Gądecki i prezydent Andrzej Duda, podczas otwarcia wystawy "Chrzest - Św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna" w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, w ramach X Zjazdu GnieźnieńskiegoFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

To niezwykłe wydarzenie zostało zainaugurowane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę mową o wolności duchowej i instytucjonalnej. Ten niełatwy temat w Czwórce podjęła również Agnieszka Kozłowska-Łysko i jej gość ks. dr Marek Kotyński.

- Dziś religia kojarzy się z narzuceniem norm etycznych, zakazów czy nakazów - mówi ksiądz. - Zapomina się jednak, że daje ona wolność wewnętrzną, która jest bazą do wszelkiej innej wolności. 

Ks. dr Marek Kotyński podkreślił znaczenie wartości duchowych, jako tych, które stanowią fundamenty Europy. Zwrócił uwagę, jak chrześcijaństwo wyzwala nas od nas samych, którzy potrafimy być bardzo egoistyczni. Z Czwórkowymi słuchaczami podzielił się również swym zdaniem na temat prowokacji w sztuce sakralnej czy filmie religijnym.

Na X Zjazd Gnieźnieński wybrał się również nasz redaktor Przemysław Goławski, który przytacza słowa, obecnego tam, kardynała Antonio Tagle, mówiącego - o wyzwalającej mocy chrześcijaństwa.

***

Tytuł audycji: W dobrych zawodach

Prowadzi: Agnieszka Kozłowska-Łysko

Goście: ks. dr Marek Kotyński (Papieski Wydział Teologii)

Materiał: Tomasz Sosnowski, Przemysław Goławski,

Data emisji: 12.03.2016

Godzina emisji: 7.00

pj

Czytaj także

Drzwi do życia i misji św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 15:54
Ogromne znaczenie dla chrześcijaństwa na naszych ziemiach miała misja świętego Wojciecha, którego życie i dokonania prezentują wyjątkowe Drzwi Gnieźnieńskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

X Zjazd Gnieźnieński. Wiara jako szkoła wolności

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 15:20
W Gnieźnie odbywa się spotkanie upamiętniające wydarzenia sprzed 1016 lat. - Zjazd Gnieźnieński to wydarzenie intelektualne, artystyczne i duchowe - mówi Zbigniew Nosowski, Przewodniczący Komisji Programowej X Zjazdu Gnieźnieńskiego.
rozwiń zwiń