Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 10:39
10 września to Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. - W XXI wieku informatyka stała się doskonałym narzędziem, choć wciąż nie może być ona celem naszego funkcjonowania - podkreślał w rozmowie z Czwórką Wiesław Paluszyński, prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/everything possible

telefon smartfon metro ludzie shutter 1200 Rawpixel.com.jpg
Wirtuozi smartfona. "Nawet na nim możesz stworzyć muzyczny hit"

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego to święto, ustanowione przez ONZ w 2006 roku. - Wrześniowa data to symboliczne święto, bo formalnie obchodzimy je w maju - tłumaczył gość Czwórki. - Wówczas mówiliśmy o trzech wyzwaniach współczesnego świata: sztucznej inteligencji, informatyce kwantowej i cyberprzestępczości. Teraz dyskutujemy o transhumanizmie: zagrożeniach i szansach dla człowieka - wyliczał. 

Posłuchaj
04:13 TOP Czwórka informatyka 09092021.mp3 Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego - rozmowa z Wiesławem Paluszyńskim (TOP/Czwórka) 

Jak podkreślał gość Czwórki, w Polsce cyfryzacja świetnie się rozwija. - Nie mamy wyjścia, bo w czasie pandemii okazało się, że - począwszy od prowadzenia biznesów, składania wniosków w urzędach, po szkolną edukację - wszystko zaczęło odbywać się dzięki technologii, czyli zdalnie. Dziś wiemy więc, że bez narzędzi informatycznych mielibyśmy poważny problem z utrzymaniem ciągłości funkcjonowania i wielu naszych przyzwyczajeń - tłumaczył gość Czwórki. 

Posłuchaj także:

Z tej okazji w stołecznej Filharmonii Narodowej na 10 września zaplanowano Wielką Gala Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego, połączoną z jubileuszem 40-lecia Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Tego wieczoru w Filharmonii także koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara. - Kultura jest elementem, w którym wykorzystuje się cyfryzację, ale ta absolutnie nie zastępuje bezpośredniego obcowania ze sztuką - podkreślał Wiesław Paluszyński. Wydarzenie pod patronatem Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Gość: Wiesław Paluszyński (prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego)

Data emisji: 09.09.2021

Godzina emisji: 17.30

kd


Czytaj także

Duet Paula i Karol o płycie "Lifestrange": jest troszkę beatlesowska

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 00:00
Paula Bialski oraz Karol Strzemieczny, czyli muzycy duetu Paula & Karol opowiadali w Czwórce o nowej płycie zatytułowanej "Lifestrange" oraz o swoich folkowych inspiracjach.
rozwiń zwiń