Wirtuozi smartfona. "Nawet na nim możesz stworzyć muzyczny hit"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 09:20
Tworzenie muzyki bez instrumentów nikogo już w zasadzie nie dziwi. Ale czy żeby robić dobrą muzykę elektroniczną, wystarczą same chęci i odpowiednie oprogramowanie?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Mix and Match Studio/Shutterstock

Nie brakuje doświadczonych artystów, którzy chcą dzielić się wiedzą. Robią to w sieci, właściwie w każdym języku Adam Milwiw-Baron

- Muzyka - elektroniczna, klasyczna, jazzowa czy rockowa - to materia, która jest sztuką. Więc jeśli masz serce, żeby ją tworzyć, powinieneś przynajmniej spróbować - przekonuje producent Adam Milwiw-Baron ze Szkoły Muzyki Nowoczesnej we Wrocławiu. - Żyjemy w czasach, w których dostęp do wiedzy jest właściwie nieograniczony, więc nawet tutoriale na YouTubie mogą nam w tym pomóc.

Posłuchaj
07:23 CZWÓRKA TOP - muzyka elektroniczna 17.08.2021.mp3 Aplikacje muzyczne i programy komputerowe - czy dzięki nim można stworzyć arcydzieło? (TOP/Czwórka)

Posłuchaj
DJ 600V 663.jpg
DJ 600V. Architekt polskiego hip hopu eksperymentuje z jazzem

Najważniejsze dla komponowania są warsztat i szczęście. - Zdarzają się tacy szczęściarze, którzy odpalą apkę, poklikają i stworzą szkic numeru, który potem nuci cały świat. Historia muzyki zna takie przykłady - przekonuje rozmówca Oliwii Krettek. - Ale według mnie robienie muzyki należy zacząć od jej słuchania. Wtedy wchodzi się w jej estetykę.  

Sprawdź także:

Jestem optymistycznie nastawiony do rozwoju technologicznego współczesnej muzyki. Kiedyś trudno było mi się pogodzić z tym, że komputer sam tworzy melodie. Ale dzięki nowoczesnemu instrumentarium komponowanie znów jest sztuką Adam Milwiw-Baron

Technologiczne możliwości są w tej chwili nieograniczone. Wielcy producenci tworzą nowe wersje instrumentów - harware'owe, software'owe czy hybrydowe. Coraz prężniej działają też małe manufaktury i domorośli konstruktorzy efektorów i modulatorów. - Niektórzy moi koledzy zaczynają od perkusji, czyli bitu, inni od harmonii, ale tak naprawdę wszystko zaczyna się od pomysłu - wyjaśnia gość Czwórki. - Czasami jest to tylko fragment muzyki, który staje się tak inspirujący, że pozwala usłyszeć w głowie całą kompozycję. Wtedy wystarczy tę wizję przełożyć na język instrumentów - podsumowuje Milwiw-Baron.

 ***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 28.07.2021

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Google Arts&Culture - aplikacja jak okno na świat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 11:40
2000 muzeów, galerii oraz instytucji kultury z 70 krajów możesz mieć w swoim domu. - Fenomenalna kolekcja "Step on stage with the performing arts" zabiera nas w świat teatru, muzyki, opery, sztuki, ale od tej, zazwyczaj niedostępnej dla nas, strony - mówi Elżbieta Różalska z Google Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kasety, dyskietki, VHS. Zabezpieczamy rodzinne pamiątki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 20:00
Młodsze pokolenie nie kojarzy już VHS-ów, niektórym w pamięci świtają jeszcze dyskietki - a jeśli znajdziemy takie relikty w domu, czy da się jeszcze z nich skorzystać?
rozwiń zwiń