Polska rajem dla dronów? Sprawdzamy co zmieniło się w przepisach

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 21:14
Z końcem roku Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy dotyczące korzystania z dronów. Regulacje obowiązują już w ponad 140 krajach świata, jednak te w Europie i Polsce należą do najbardziej liberalnych. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Naypong Studio
wakacje kamper.jpg
Życie w kamperze: działam bez instrukcji, ale wiem czego chcę

Dronów w naszym kraju z roku na rok przybywa, a można i powiedzieć, że jest ich więcej z miesiąca na miesiąc. Polacy coraz częściej i chętniej korzystają z urządzeń z których mogą rejestrować obraz z góry. Latają też dla samej przyjemności. Tym bardziej, że nasz kraj według ekspertów jest rajem dla dronów. 

Posłuchaj

08:50 Czwórka/TOP - drony 05.01.2021.mp3 Polska rajem dla dronów. Sprawdzamy jak zmieniły się regulacje (TOP/Czwórka)
 

- Polska jest uznawana na świecie za jednego z liderów, jeżeli chodzi o legislację obejmującą bezzałogowe statki powietrzne, potocznie drony. Przepisy przyjazne użytkownikom obowiązują od 2013 roku - mówi Paweł Szymański z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. - Mieliśmy do końca zeszłego roku ponad 21 tys. operatorów z odpowiednimi uprawnieniami do wykonywania lotów komercyjnych i takich lotów było w Polsce bardzo dużo. Faktycznie branża związana z dronami w Polsce intensywnie się rozwija i pokazuje się w wielu dziedzinach gospodarki.


oko 200.jpg
Gdy do płatności potrzebujesz tylko oka

Posłuchaj także:

Już 31 grudnia w Unii Europejskiej weszły w życie nowe regulacje dotyczące latania takimi urządzeniami. - Przepisy zostały mocno uproszczone, zwłaszcza w obszarze wykonywania możliwych lotów. W Warszawie na przystankach była rozrysowana mapka miejsc nad którymi można latać, a nad którymi nie. I myślę, że to akurat jest bardzo potrzebne, bo coraz więcej osób kupuje drony i z nich korzysta - mówi Krzysztof Rojek z antyweb.pl. - To, że te przepisy stają się przejrzystsze jest na pewno dobre i warto zaznaczyć, że u nas te przepisy są dosyć liberalne. Zwłaszcza jeżeli popatrzymy na inne państwa.


Podstawową zasadą, która obowiązuje od nowego roku jest konieczność zarejestrowania w specjalnym serwisie każdego drona cięższego niż 250 gramów lub takiego, który jest mniejszy, ale ma kamerę i nie jest zabawką.


- Generalnie powinniśmy przejść proste szkolenie z podstaw i zasad obowiązujących w polskiej przestrzeni powietrznej. To szkolenie jest dostępne zaraz po rejestracji. Chcemy i tego wymaga od nas Komisja Europejska, żeby użytkownicy wiedzieli jak wykonywać loty bezpiecznie z prawem - tłumaczy Paweł Szymański z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. - Po przejściu kursu, rozwiązujemy prosty test i możemy już się poczuć pełnoprawnym pilotem drona. Dostaniemy potwierdzenie ukończenia kursu i z takim potwierdzeniem możemy wykonywać loty i to na terenie całej Europy.

Czytaj także:

W lataniu dronami są jednak ograniczenia. Nie można nimi latać nad lotniskami, nad obiektami infrastruktury krytycznej oraz nad jednostkami wojskowymi. Wszystkie informacje, gdzie możemy, a gdzie nie możemy latać znajdziemy na stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Poprzez specjalną aplikację "DroneRadar", każdy użytkownik na swoim telefonie ma bieżący dostęp do informacji, czy w danym miejscu, w którym się znajduje można polecieć dronem, lub czy należy uzyskać pozwolenie. Do osiągania wyższych pułapach i na latanie "poza zasięgiem wzroku" wymagane są zezwolenia z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Goście: Paweł Szymański (Urząd Lotnictwa Cywilnego), Krzysztof Rojek (antyweb.pl)

Data emisji: 05.01.2021

Godzina emisji: 18.13

aw

Czytaj także

Płatne parkowanie. Czy są plusy takiego rozwiązania?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 22:00
Największe polskie miasta z roku na rok decydują się na rozszerzanie obszaru stref płatnego parkowania. Systematycznie także podnoszą opłaty za miejsca postojowe. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamieszkać w dawnej fabryce. Ratunek w rewitalizacji

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 10:29
Żyrardów, Bydgoszcz, Łódź, Wola i Praga Północ w stolicy to miejsca pełne dawnych przemysłowych fabryk, wybudowanych z czerwonej cegły. Kiedyś ulokowane na obrzeżach miast, dziś w ich centrach, zamieniane są na miejsca znakomite do zamieszkania. 
rozwiń zwiń