Czym mogą się pochwalić polskie ekomiasta?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 10:56
Miasta odgrywają decydującą rolę w walce z kryzysem klimatycznym, nie tylko przez intensywność oddziaływania na środowisko, ale i szerokie możliwości działania. Gdynia, Słupsk, Olsztyn, Białystok oraz Lublin – to liderzy innowacyjnych zmian ekologicznych w Polsce według publikacji "Eco-Miasto 2020. Energia zmian". 
Audio
  • Ekomiasta. Na mapie Polski jest ich coraz więcej (Ratujemy świat/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ KENG MERRY

Większość z nas pochodzi z miasta

Jak się okazuje, właściwe zarządzanie infrastrukturą tkanki miejskiej i nowoczesne rozwiązania mogą sprzyjać klimatowi. Warto o tym pamiętać, bo najnowsze badania wskazują, że niedługo 3/4 światowej populacji będzie mieszać w miastach. Te aglomeracje już mają i będą mieć coraz większy wpływ na kształt środowiska, generowanie zanieczyszczeń i korzystanie z zasobów. 

Współczesny sojusznik w walce z klimatem?

Coraz więcej polskich samorządów zdaje sobie z tego sprawę, adresuje wyzwania i wdraża nowoczesne, zielone rozwiązania. To kluczowy wniosek z publikacji "Eco-Miasto 2020. Energia Zmian", przeglądu najnowszych trendów w miejskiej ekologii w Polsce. Wśród wyróżnionych inicjatyw znalazły się reaktywowana po 50 latach olsztyńska sieć tramwajowa czy aplikacja dla mieszkańców Białegostoku, dzięki której mogą dbać o czystość w mieście. - Włodarze miasta i mieszkańcy częściej zdają sobie sprawę z tego, że nasze działania kształtują naszą teraźniejszość i przyszłość - mówiła Maria Andrzejewska, organizatorka projektu.

Problemy polskich miast. Jak je rozwiązać?

Mniejsze miejscowości mają bardzo duży problem z wyludnieniem. Od jakiegoś czasu możemy zaobserwować bardzo pozytywny trend stwarzania infrastruktury dla młodych ludzi. Zachęca sprawnie działający, ekologiczny transport, nowe miejsca pracy, zdrowe powietrze i bogata oferta kulturalna. Jak realizują te działania? - W miastach powstają miejskie ule, nowe miejsca do rekreacji i wypoczynku z altankami i stolikami szachowymi, wybiera się rośliny, które lepiej adaptują się w przestrzeni miejskiej, budki dla jeży i poidełka dla ptaków, mniej emisyjny jest transport. O tym wszystkim możemy przeczytać w geoportalu - bazie projektów, które inspirują do ekologicznego działania. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maria Andrzejewska, organizatorka projektu "Eco-Miasto 2020. Energia zmian". 

Data emisji: 19.05.2020

Godzina emisji: 14.08

ac

Czytaj także

Gdy smog spowija miasta, cierpią nasze ciała

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 13:00
Od kilku lat media głośno mówią o negatywnym wpływie smogu na zdrowie człowieka. Wbrew pozorom to nie krtań i gardło niszczy on najbardziej, a krwioobieg i serce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekoiści. Powstanie zrównoważonych miast zależy od nas

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 14:18
Julia Blanc-Michalska od 6 lat zajmuje się budową pierwszej zrównoważonej dzielnicy w Polsce pod nazwą Miasteczko Siewierz-Jeziorna. Wymaga wiele, ale najwięcej od siebie. -  Nie można budować zrównoważonego miasta, jeśli samemu nie żyje się w ten sposób - mówi w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowinki technologiczne, które pomogą dbać o planetę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 21:25
Nowoczesne projektowanie nie skupia się już wyłącznie na użyteczności i wyglądzie produktu. Coraz więcej producentów i designerów chce oddawać do użytku produkty przyjazne nie tylko ludziom, ale także środowisku. Wybraliśmy dla was najciekawsze projekty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kocham Puszczę". Co możemy zrobić dla lasów?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 09:02
Niedawno strażakom udało się opanować trawiący Biebrzański Park Narodowy pożar, który pochłonął ogromną część zielonego kompleksu Podlasia. Temat suszy w Polsce nadal jest jednak obecny. O czym powinniśmy wiedzieć i jak dbać o środowisko, w którym brakuje wody?
rozwiń zwiń